Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Zęby są nieodzowne abyśmy mogli korzystać z pokarmu,  rozdrabniać go i lepiej wykorzystywać składniki odżywcze, ale również chronią nas  przed byciem zjedzonym.

Nie jest to przypadek, że mamy 32 zęby. (w Kabale – liczba 32, to liczba mądrości). Każdy z zębów ma połączenie z konkretnym narządem. Gdy usuwamy ząb, to tak, jakbyśmy usuwali narząd z naszego ciała.

Każdy ząb ma dwa neuroprzekaźniki połączone z mózgiem. Jak żujemy, aktywujemy te 64 przekaźniki.

Jak analizujemy zęby, mamy  twardą część, czyli szkliwo i miękką część – zębinę. U niektórych ludzi próchnica pojawia się na poziomie szkliwa, a u niektórych – zębiny, a jeszcze u niektórych – występuje jedno i drugie.

Ogólnie przy próchnicy głównym konfliktem jest:

  • nie mam prawa do gryzienia, do wygłaszania ostrych komentarzy.

Jakie konflikty są przyczyną próchnicy na szkliwie?

  • mógłbym ugryźć, ale nie mam prawa.

Szkliwo jest tkanką pochodzącą od zewnętrznego listka  zarodkowego, która przede wszystkim reaguje na konflikty związane z separacją i oddaleniem. Ten konflikt separacji przebiega w kontekście gryzienia i jest spowodowany pragnieniem nadgryzienia, napoczęcia czegoś lub kogoś mimo, że nie można:

  • nie można, nie wypada, bo jestem silniejszy, 
  • nie mogę pozbyć się osoby, agresora, który na mnie nastaje, chce mnie wykorzystać, czy też zachowuje się w sposób, który mi nie odpowiada.

Takim konfliktem może być chęć nadgryzienia czegoś, np. nie mogę ugryźć mojej nauczycielki, chociaż narzuca mi swoją wolę. Nie mogę ugryźć rodzica, choćby dlatego, że jest silniejszy ode mnie. Nie mogę ugryźć młodszego braciszka, bo jest słabszy ode mnie itp. Te konflikty są powodem uruchamiania specjalnych programów biologicznych szkliwa.

Jakie konflikty są przyczyną próchnicy w zębinie?

Wewnętrzną strukturę zęba tworzy zębina, która jest zwyczajną tkanką kostną, z wierzchu pokrytą szkliwem. Jest to tkanka pochodząca z dwóch listków zarodkowych, z czego wynika ich wrażliwość na różne typy konfliktów, którymi są konflikty związane z poczuciem godności oraz ze spadkiem poczucia własnej wartości. 

Głównym konfliktem próchnicy w zębinie jest: „chcę ugryźć, ale nie mogę, bo ………..”: 

  • jestem zbyt słaby, czuję się słaby,
  • nie jestem wystarczająco dobry, 
  • źle oceniam jakąś ze swoich funkcji, czy umiejętności, 
  • mam braki w jakiejś dziedzinie, 
  • nie jestem do czegoś zdolny.

Zmiany dotyczące próchnicy szkliwa i próchnicy zębiny, różnią się od siebie tym, że jedna występuje w wyniku konfliktu oddalenia, czy separacji, a druga opiera się na obniżonym poczuciu własnej wartości.