Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Co na temat zawrotów głowy mówi Roberto Barnai – twórca Biologiki?

Że jeżeli ktoś doświadcza konfliktu biologicznego, wówczas w jego mózgu przepala się bezpiecznik, inaczej mówiąc odpowiedni neuroprzekaźnik  ulega mikro-uszkodzeniu. Kiedy konflikt zostanie rozwiązany, synapsy w mózgu zaczynają się regenerować, czemu towarzyszy obrzęk. Objęte obrzękiem neuroprzekaźniki puchną od nadmiaru wody. Jeśli dzieje się to w okolicach ośrodków równowagi, wówczas u człowieka, jako dodatkowy objaw mogą się pojawić swego rodzaju problemy z równowagą i zawroty głowy polegające na krótkotrwałym, ale bardzo intensywnym kręceniu się w głowie. Jeśli ktoś popadnie w konflikt związany ze strachem przed upadkiem, potknięciem się, spadkiem z wysokości, czyli boję się, że się potknę, spadnę z wysokości, wtedy następuje przepalenie się bezpiecznika i pojawiają się objawy zaburzeń równowagi czy utraty równowagi. 

Często mówi się, że zawroty głowy łączą się z uchem wewnętrznym i środkowym i móżdżkiem. Ale wg Totalnej Biologii nie to jest ważne.  Jeśli ktoś ma zawroty głowy, musi się czegoś trzymać. Czyli jeżeli jesteśmy na otwartej przestrzeni i zakręci nam się w głowie, to prawdopodobnie klękniemy, żeby nie upaść. 

 

 

Kluczowymi konfliktami przy zawrotach głowy są: 

  • Utrata  poczucia  bezpieczeństwa, punktu odniesienia. 

Jeśli będziesz się poruszać, możesz upaść. Może grozić ci niebezpieczeństwo. Jeśli boję się, że spadnę i zrobię sobie krzywdę, upośledzona zostaje funkcja równowagi, ponieważ zmusza człowieka do poruszania się na czworaka. A kto chodzi na czworaka, ten się nie uderzy.

• Na kogo czekasz w swoim życiu?

Przykład: 50 letnia kobieta wyszła za mąż bez wielkiej miłości. Po wielu latach zdała sobie sprawę, że zawsze czekała na wielką miłość, marzyła o niej. Gdy uświadomiła to sobie, zawroty głowy ustąpiły. Symbolicznie osoba patrzy jak przejeżdżają pociągi, ale do żadnego nie wsiada. Jeśli podejmie decyzję, wtedy coś się zmienia.

  • Nie mogę znieść słuchania czegoś bolesnego. Usłyszałem coś, co jest dla mnie nie do zniesienia.

Przykład: przez całe życie osoba udzielała się społecznie, dawała z siebie wszystko, poświęcała cały swój wolny czas, swoje pieniądze i nagle na ogólnym forum obrażono ją, zdyskredytowano. To było dla niej nie do zniesienia.

  • Może to być obawa o przyszłość: zmierzenie się z samym sobą. Muszę pokonać strach aby iść dalej.

Biologiczny sens zawrotów głowy to pozostanie w miejscu, gdy człowiek czuje się zagubiony. Uczucie wirowania zmusza mnie do pozostania w miejscu, chroniąc tym samym przed jakimś niebezpieczeństwem. Odkrycie konfliktu, zwerbalizowanie go i odpuszczenie, pozwala na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości.