Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Konfliktem biologicznym powodującym wypadanie włosów jest strach przed ich wypadaniem, wręcz przerażenie przed ich utratą. Syn mojej sąsiadki, 25 letni młody, przystojny mężczyzna, wręcz panicznie boi się, że wyłysieje. Przesadnie dba o ich czystość (codziennie myje głowę), stosuje różne specyfiki i  co chwilę sprawdza, ile włosów zostaje mu w dłoni. Zamęcza wręcz domowników pytaniem, czy już widać, że jest coraz mniej włosów, czy na pewno nie ma prześwitów. Uwagi sąsiadki, żeby przestał się martwić, tylko pogarszają sprawę.

Jak przekonać kogoś, komu garściami wypadają włosy, żeby przestał się martwić. Dla niektórych osób, szczególnie mężczyzn pojawienie się pierwszych oznak łysienia jest traumą. Bo tak naprawdę nie ma skutecznego lekarstwa na tę przypadłość.

To gdzie szukać ratunku? Najpewniejszym sposobem wydaje się znalezienie przyczyny, dlaczego niektórzy mają piękne czupryny, inni natomiast coraz rzadsze i słabsze włosy?

Co w takim razie może zapoczątkować wypadanie włosów? Np. niewinna uwaga fryzjerki typu: „o, zaczynają panu/pani wypadać włosy - należałoby coś z tym zrobić”. Można wtedy przestraszyć się nie na żarty i konflikt gotowy.

Roberto Barnai (twórca Biologiki) na podstawie własnych doświadczeń uważa, że poza tym głównym konfliktem strachu, wypadanie włosów spowodowane jest poczuciem, że nie jest się szanowanym, uznawanym przez innych. Szczególnie dotyka to mężczyzn starzejących się lub będących w średnim wieku.

Wg diagnostycznej Tabeli Hammera, konflikt wypadania włosów jest konfliktem typu: „ktoś mnie tam głaskał, ale już nie głaszcze”. Może to być wspomnienie byłej partnerki, która miała zwyczaj gładzić nasze włosy, lub wspomnienie babci, której nie ma już wśród nas. Jest to typowy konflikt oddzielenia. W miarę jak konflikt zanika, włosy przestają wypadać.

Wypadanie włosów może być też związane z chorobami tarczycy i przyjmowaniem pewnych leków.

Rozważając problem z włosami, warto przepracować również konflikty dotyczące nerek, gdyż one również mogą wpływać na włosy. W celu przepracowania traum, konfliktów zapraszam na konsultacje