Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Dlaczego mój mózg jest zainteresowany tym, żebym widział dobrze tylko na tym odcinku? Bo jest niebezpieczeństwo, które jest coraz bliżej.

Najczęściej spotykane wady wzroku to :

  • krótkowzroczność (źle widzę z daleka),
  • starczowzroczność – tzw. zespół długich rąk
  • odwarstwienie siatkówki
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki
  • zaćma (katarakta)
  • jaskra
  • zez (zbieżny i rozbieżny)

Pogorszenie wzroku  jest wynikiem lęku przed byciem zaatakowanym z tyłu, a więc jest konfliktem strachu przed atakiem z tyłu. 

  • boję się zostać zaatakowanym w plecy, że ktoś mnie napadnie od tyłu (ciągle oglądam się za siebie, spodziewając się najgorszego), 
  • dopadną mnie, kiedy się tego nie spodziewam, 
  • zaatakują niepostrzeżenie, dogonią i napadną (obsesja przed napadem),
  • pociągną do odpowiedzialności w momencie, gdy się tego najmniej spodziewam (mam wyrzuty sumienia, bo oszukuję przy podatkach, mam sfałszowane świadectwo).

Przypuśćmy, że ktoś źle zafakturował dokument sprzedaży. Zrobił to świadomie, żeby uniknąć płacenia zbyt wysokiego podatku. Jest zadowolony, że zapłaci mniej podatku, ale jednocześnie boi się, że zostanie to odkryte przez Urząd Skarbowy. Czuje, że z tyłu czai się niebezpieczeństwo, że będzie musiał ponieść konsekwencje tego czynu. W takim momencie mózg blokuje możliwość patrzenia z bliska, żeby człowiek nie koncentrował się na tym co przed nim, gdy niebezpieczeństwo czai się z tyłu (jest daleko). 

U dzieci najczęstszym powodem pogorszenia wzroku jest straszenie ich przez nauczycieli matką lub ojcem: „jak będziesz zachowywał się źle, przyjdziesz do szkoły z rodzicami”. Wówczas dziecko ciągle boi się, żeby tylko nauczycielka nie przypomniała sobie, że tydzień temu zachowywało się niegrzecznie. Jeśli mamy do czynienia z  uszkodzeniem wzroku u dzieci, to należy podkreślić, że do 10 roku życia należy szukać przyczyn tych zmian przede wszystkim u matki. Jeżeli matka boi się ataku z tyłu, doprowadzi tym do uszkodzenia wzroku dziecka. Dlatego nie warto się bać i jeśli u kogoś już podobna sytuacja życiowa ma miejsce, zamiast odwlekać rozwiązanie konfliktu, należy czym prędzej, za pomocą dostępnych środków poradzić sobie z nim, ponieważ długotrwałe konflikty (wywołują poważne zmiany)mogą pociągnąć za sobą bardzo poważne skutki. 

Kiedy konflikt się zakończy, a dotknięta nim osoba uspokoi się i przestanie się obawiać ataku z tyłu, bo w jakiś sposób zostanie on uniemożliwiony lub rozwiązany, to w okresie powrotu do zdrowia chwilowo nasili się jeszcze odklejanie siatkówki, co spowodowane jest opuchlizną, a więc widoczne pogorszenie stanu pacjenta. Natomiast później, po przejściu kryzysu epileptycznego, nastąpi bliznowacenie i oko się zregeneruje. W przypadku, gdy będziemy cyklicznie popadać w konflikt, oko nie może się jednak całkowicie zregenerować.

W takim przypadku gdy całkowita regeneracja nie jest możliwa, potrzebne są okulary lub nawet korekcja laserem. Jednak należy pamiętać, że jakakolwiek interwencja chirurgiczna ma sens dopiero po zakończeniu szczególnych programów biologicznych. Jeśli ktoś zacznie nosić okulary już w okresie rekonwalescencji, to oko podczas regeneracji dopasuje się do okularów.