Ciało i umysł są nierozerwalnie związane, a stan emocjonalny może wpływać na zdrowie fizyczne. Jelito grube pełni nie tylko biologiczne, ale także psychologiczne funkcje, które są kluczowe dla organizmu.
Jelito grube jest ważnym elementem układu pokarmowego, ale jego znaczenie wykracza poza typowe funkcje biologiczne. Odgrywa istotną rolę zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Jego zdrowie jest ściśle powiązane z naszym stanem psychicznym i emocjonalnym, co może wpływać na cały organizm.
Choroby jelita grubego
Biegunka
Biegunka nie jest jedynie procesem oczyszczania organizmu. Jest reakcją organizmu na różne czynniki, w tym na infekcje, stres, spożywanie zanieczyszczonej żywności, nietolerancję pokarmową, leki, choroby jelitowe i wiele innych.
Zaparcia
Zaparcia to stan, w którym trudno jest wypróżniać się regularnie, co objawia się rzadszymi lub utrudnionymi oddaniami stolca. Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do powikłań, takich jak hemoroidy czy zapalenie uchyłków, a w poważniejszych przypadkach nawet niedrożność tego organu.
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Zespół jelita drażliwego dotyczy zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Jest to przewlekłe zaburzenie czynnościowe jelit, charakteryzujące się bólem brzucha, wzdęciami, zaparciami i/lub biegunką.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Obejmuje jelito grube wzdłuż okrężnicy aż do odbytnicy. Zmiany mogą się przyczynić do powstania perforacj.
Zapalenie uchyłków
Zapalenie uchyłków występuje, gdy uchyłki w jelicie grubym pękają, powodując stan zapalny, a w niektórych przypadkach infekcję.
Nowotwór jelita grubego
Ten nowotwór jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Rozwija się na skutek wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego (kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy).
Jelito grube w ujęciu Totalnej Biologii
Biegunka wg Totalnej biologii może być reakcją na coś, co dana osoba nie chce przyjąć. Może to być związane z niechcianymi sytuacjami lub emocjami, których osoba nie chce doświadczyć, więc ciało je "wyrzuca".
Z punktu widzenia Totalnej Biologii, biegunka jest skutkiem konfliktu związanego z niemożnością strawienia kęsa a tym symbolicznym kęsem może być niestrawny spór.
- Może to być coś niestrawnego, co wprawdzie połknęliśmy, ale nie możemy strawić i odczuwamy instynktowny lęk, że nam zaszkodzi („czuję to w trzewiach”).
- Chęć bardzo szybkiego pozbycia się czegoś brudnego lub niebezpiecznego - oczyszczenie, rozrzedzenie, przyspieszenie.
Aby ruszyć do przodu, najpierw muszę pozostawić przeszłość, pozbyć się śmieci, które tkwią we mnie od dawna.
Częste biegunki mogą prowadzić do zmniejszenia zdolności organizmu do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych z jelit, do ich podrażnienia lub stanu zapalnego, co może wpływać na ich prawidłowe funkcjonowanie.
Zaparcia w ujęciu Totalnej Biologii
Zaparcia mogą być związane z trzymaniem się przeszłości lub problemami z wyrażaniem uczuć. Osoby cierpiące na zaparcia, mogą być skłonne do trzymania w sobie gniewu, złości lub frustracji, co może prowadzić do blokad w przewodach jelitowych.
Przy zaparciach może wystąpić kilka konfliktów:
Totalna biologia upatruje problemów z zaparciami w poniższych konfliktach.
- Konflikt tożsamości na własnym terytorium:
- Kim ja tu jestem? Czy coś znaczę? Gdzie jest moje miejsce?
Symbolicznie może to oznaczać:
Na moim terytorium nie mam miejsca, gdzie mógłbym mieć swój własny kąt, żebym mógł być sobą, w którym mógłbym się wypróżnić!
W fazie aktywnej stolec zostaje zatrzymany, twardnieje, bo mózg nie wydał polecenia wypróżnienia, mimo że odbytnica jest pełna.
- Konflikt oddzielenia, zerwania więzi
- Jestem oddzielony od kogoś na kim mi zależy. Ta osoba oddala się ode mnie, a ja chcę utrzymywać z nią bliską więź.
- Fundamentalny konflikt oddzielenia od kogoś, kto już nie żyje:
Symbolicznie jest to ostatnia szansa „zatrzymania kogoś”.
- „Nie mogę pogodzić się z tą stratą” (nie mogę, nie umiem zapomnieć i bardzo tęsknię).
- Konflikt związany z ruchomością dolnej części ciała, powodujący unieruchomienie dotykające również odbytnicy.
Symbolicznie może dotyczyć jakiejś sprawy, której nie potrafię, nie mogę, nie daję rady rozwiązać czy załatwić. Dlatego zwlekam, czekam i nie spieszę się.
- Konflikt związany z obawą, że nie uda nam się przepchnąć „kęsa” do końca, na zewnątrz.
- Jest to niezdolność do przeprowadzenia czegoś do końca. Często ten konflikt zostaje zaprogramowany we wczesnym dzieciństwie.
PRZYKŁADY:
Z reguły matka (zwłaszcza gdy jest to pierwsze dziecko lub gdy sama cierpiała na zaparcia) przeżywa wiele stresów, w tym lęku związanego z karmieniem, odbijaniem, wypróżnianiem lub strachem przed toksynami. Te lęki mogą się już przejawiać w okresie, gdy matka była w ciąży i bała się, że dziecko będzie miało problemy a zwłaszcza nie będzie mogło się wypróżniać. Rozwiązaniem mózgu dziecka jest wywołanie zatwardzenia.
Zespół jelita drażliwego (IBS) w ujęciu TB
Wprawdzie zespół jelita drażliwego dotyczy głównie jelita grubego, ale może również wpływać na funkcjonowanie jelita cienkiego.
Jakie konflikty są przyczyną tej zespołu jelita drażliwego?
Zmiany dotykają mięśni gładkich. A podstawowymi konfliktami, które mogą mieć wpływ na tę chorobę, są:
- Konflikt niemożności strawienia kęsa (niestrawne uciążliwości).
- Konflikt , który był wynikiem jakiejś kłótni lub sporu, a który sprawił, że nie jestem w stnie odpuścić, wybaczyć. Konflikt wystąpił w klimacie bierności, beznadziei, bezsilności.
- Straciłem miłość matki i ubolewam, że nie mogę tej miłości odzyskać.”
Jeśli pojawia się biegunka w zespole jelita drażliwego oznacza niemożność strawienia kęsa przeżywaną w klimacie bezsilności.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Obejmuje jelito grube od odbytnicy przez ciągłość wzdłuż okrężnicy; zmiany mogą się przyczynić do powstania perforacji jelita.
Dlaczego pojawia się taka choroba, jak wrzodziejące zapalenie jelita wg TB?
Zadaniem jelita grubego jest wchłanianie wody do organizmu a (symbolicznie woda to matka).
- Konfliktem może być odczucie: czuję, że straciłem miłość matki.
Zauważmy, że taki sam konflikt występuje w zespole jelita drażliwego.
Reakcja zapalna wiąże się z napływem obronnych komórek odpornościowych (białych krwinek, w tym takich wytwarzających przeciwciała) mających za zadanie usunięcie agresora z organizmu.
- Przez kogo lub przez co czuję się atakowany?
Mam wrażenie, że zatruwam się wewnętrznie wszystkimi tymi napięciami, które sam u siebie wywołuję.
Może to być coś związanego z moją rodziną, czego nie trawię i nie mogę się pozbyć. Ludzie „wieszają się na mnie" i już tego nie wytrzymuję!
Zapalenie uchyłków
Jest to choroba związana z gniewem i ze złością, jaką odczuwam w moim codziennym życiu. Charakteryzuje się niewielkimi uwypukleniami przypominającymi kieszonki, które powstają w ścianie jelita grubego (okrężnicy).
Prawdopodobnie znajduję się w sytuacji bez wyjścia, jestem w niej uwięziony i to powoduje u mnie napięcie i cierpienie.
Konflikty, które mogą wywołać zapalenie uchyłków według Totalnej Biologii mogą być następujące:
- „Nie mam siły przesunąć kęsa w jelicie dalej” - o wydźwięku wielkiego gniewu.
- Nie potrafię wybaczyć czyjegoś postępowania i odczuwam ogromną złość.
- Jestem bezsilny/a i wściekły/a na siebie, ponieważ nie panuję nad niczym, również nad własnym życiem”.
- Ulegam presji, którą wywołała jakaś sytuacja albo ludzie, którzy przy tym byli.
- Wściekam się na siebie gdy ulegam presji. Wprawdzie odrzucam ich naciski, ale w końcu im ulegam.
Rak jelita grubego
Jelito grube, inaczej okrężnica, to część przewodu pokarmowego, w której trawimy pokarmy, aby następnie usunąć wszystko to, co niepotrzebne albo ,,brudne".
Jelito grube pozwala na pozostawienie za sobą tego, co już nie jest mi niepotrzebne i rozpocząć nowy rozdział w życiu. Rak jelita grubego prawdopodobnie wiąże się z potrzebą „odpuszczenia'', ,,uwolnienia emocji, które duszę w sobie, których nie przetrawiłem. Co budzi we mnie niechęć i urazę.
Zgodnie z Totalną Biologią konflikt biologiczny będący przyczyną powstania raka okrężnicy jest wywołany przez nikczemny, haniebny, podły, obrzydliwy uczynek, coś brudnego. Konflikt mógł być zaprogramowany kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, a aktywowawany tuż przed wystąpieniem choroby. Doznaliśmy jakiekoś wstrząsu, który wywołał w nas takie samo odczucie, jakie wystąpiło przy wcześniejszym dramatycznym zdarzeniu.
Poniżej przykłady, które mogą aktywować lub wywołać konflikt biologiczny:
- Konflikt niemożności strawienia kęsa - niemożliwy do strawienia spór. • Obrzydliwy, odrażający konflikt.
- Coś ohydnego, czego nie mogę się pozbyć (wydalić).
- Konflikt „nieczystości”. Im niżej w okrężnicy (bliżej odbytnicy) pojawił się nowotwór, tym poważniejszy jest konflikt.
Pamiętajmy, że możemy odzyskać zdrowie, gdy znajdziemy i uświadominy sobie jakie traumatyczne zdarzenie spowodowało, że dana choroba musiała się pojawić i wreszcie odpuścić tę urazę zarówno sobie jak i sprawcy.