Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Jeśli występują problemy skórne to szukamy sytuacji, które zostały odczute przez daną osobę jako:

  • konflikt separacji, rozłąki, zapomnienia (ktoś o nas zapomniał).

Np. mama miała odebrać ze szkoły o 4, a jest już 6 i mamy nie ma. Dla dziecka jest to sytuacja dramatyczna. Potem ta osoba ma 40 kilka lat i ma chorobę skóry, a my zastanawiamy się, dlaczego pojawiło nam się uczulenie.

  • poczucie znudzenia, brak więzi z kimkolwiek.

Dlaczego tak ważny dla dziecka jest kontakt z matką?

Ponieważ aż 75% obszaru mózgu dziecka odpowiedzialnych za dotyk wymaga, aby dziecko miało cały czas przynajmniej 1 cm kwadratowy skóry kontaktu z matką. Takie jest zapotrzebowanie mózgu dziecka, żeby czuło się bezpiecznie. Muszę mieć pożywienie, muszę mieć dźwięk, muszę mieć ciepło matki.

Czyli 75% tego zapotrzebowania to jest mama. Z tych 25%, które pozostało, czyli ¼  z  75% jest zaspokojone przez kontakt z klanem rodzinnym, w tym jest też ojciec (może to być frustrujące dla ojców, ale dziecko nie przebywa w łonie ojca i całe jestestwo dziecka jest zbudowane z komórek matki), później jest ta część mniejsza – kontakt z innymi istotami. Często nie zastanawiamy się, jakim stresem dla niemowlęcia jest zabranie go do centrum handlowego. Dla dorosłego nie stanowi to problemu, ale mózg dziecka wysyła dramatyczny komunikat: chcę być z mamą. Dla mózgu dziecka wszyscy wokół są jak potwory i dziecko płacze.

Albo matka wystawia dziecko na taras, bo jest piękna pogoda. W tym czasie może coś zrobić, odetchnąć. Jest to dla niej chwila wytchnienia. Ale co to oznacza dla dziecka? Dziecko odczuwa, że matki nie ma w pobliżu i w każdej chwili jakiś drapieżnik może mu zagrozić. Nie czuje się bezpieczne. Wszelka rozłąka, nawet krótka, oznacza dla dziecka zagrożenie – grozi mi śmierć. Obecności matki nie da się nikim zastąpić. Jeśli u dziecka występują jakiekolwiek problemy ze skórą, to szukamy właśnie takich kontekstów.

Dziecko powinno być w pobliżu matki do ok. 6 lat. Gdy jest starsze, to jest na tyle duże, że gdy pojawi się drapieżnik, może razem z matką uciekać szybciej niż gdyby matka niosła je na rękach.

U dzieci, wszelkie zmiany na skórze występują częściej, ponieważ są one wrażliwsze na potrzebę fizycznego kontaktu. Jest on dla nich bardzo ważny. Dorośli nie są już tak wrażliwi na tym punkcie. I ponieważ dzieci częściej popadają w te konflikty, to częściej u nich pojawiają się te objawy. Ale pocieszające jest to, że gdy konflikt zostanie rozwiązany, bez żadnych komplikacji zakończa się również, te zmiany na skórze. Pamiętajmy, że każdy potrzebuje przytulenia, a dzieciom musimy zapewnić bliski kontakt zawsze, gdy mamy taką możliwość.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji?

Chociażby dlatego, że pracując samemu nie jesteśmy w stanie dostrzec tego w jaki sposób nasz umysł dopuszcza się autosabotażu. Jeżeli nie będziemy w stanie tego zauważyć i zastosować odpowiedniej procedury jest mała szansa, że rozwiążemy konflikt.