Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Konfliktem wg Totalnej Biologii jest widok czegoś, co jest wstrząsające, okropne.

Czy zwróciliście kiedyś uwagę, że jeśli jest jakiś wypadek, to natychmiast zbiera się tłum gapiów. Nawet jadąc autostradą, wiele kierowców zwalnia, żeby przyjrzeć się skutkom. Nie mam na myśli takiej sytuacji, gdy jesteśmy w danej chwili świadkiem wypadku, wtedy niezbędne jest udzielenie pomocy, ale gdy jest już karetka i nie jesteśmy niezbędni, to po co przyglądać się skutkom. Nawet jak nie zobaczymy ofiar, to wyobraźnie podsunie nam wstrząsające obrazy, a mózg nie odróżnia fikcji od rzeczywistości.

Dorośli widząc dramatyczną sytuację,  niekiedy odwracają głowę, ale dziecko wpatruje się i nie może oderwać wzroku i dlatego one są szczególnie narażone.

Zadbajmy o to, odwróćmy ich uwagę. Widok krwi dla małego dziecka może być wielkim wstrząsem i może zaprogramować w przyszłości kłopoty z oczami. 

Kogo może dotknąć schorzenie polegające na odklejeniu się siatkówki? 

Np. osoby, które są  narażone na oglądanie przerażających scen w czasie wojny. Może to  być  fotograf wojenny, lekarze, strażacy wzywani do wypadków.

Dlatego, jeżeli ktoś ma diagnozę odklejania się siatkówki, trzeba szukać, czy ktoś w rodzie, w przeszłości nie był narażony na oglądanie takich wstrząsających, przerażających widoków.