Konflikty przy raku wątroby najczęściej dotyczą braku pożywienia, braku pieniędzy, braku czegoś ważnego w życiu.
Powodem zachorowania na raka wątroby mogą być malejące finanse. Np. ktoś miał odłożoną pewną kwotę, pieniędzy i zamartwia się, że one za szybko topnieją i że dojdzie do całkowitego ich braku, a wtedy nie będzie w stanie się wyżywić czy utrzymać rodzinę.
Może to być np. utrata pracy i zamartwianie się, że nie będziemy w stanie zapewnić najbliższym pożywienia. Wszelkie kłopoty finansowe budzące w nas strach, że nie będziemy w stanie przeżyć (widmo głodu), mogą zapoczątkować raka wątroby.
Strach przed wygłodzeniem może być konfliktem wywołującym raka wątroby. Dzieje się tak na obszarach zagrożonych głodem. W tych regionach rak wątroby występuje ponad 30 razy częściej.
- Jeśli ktoś ma poważną chorobę jelit (rak jelita, niedrożność jelit) może tak bardzo bać się śmierci, że pojawia się u niego nowotwór wątroby, który jest konsekwencją nowego konfliktu strachu przed brakiem pożywienia. Medycyna konwencjonalna uważa, że nastąpił przerzut. Jednak z punktu biologii jest to nowy guz spowodowany nowym konfliktem.
Czyli, jeśli nowotwór wątroby jest wtórny, to należy szukać również konfliktów, które spowodowały pierwotnego guza. Jeśli pierwszym zdiagnozowanym guzem był np. rak pęcherza lub nerek, to należy również szukać wszystkich możliwych konfliktów związanych z terytorium, czy oznaczaniem terytorium.
Jeśli mówimy o braku czegoś niezbędnego do życia, to nie można pominąć szacunku. Dla niektórych ludzi szacunek odgrywa pierwszorzędną rolę. I jeśli odczuwają oni, że nie są szanowani i odczuwają to bardzo mocno, może to wywołać w nich konflikt biologiczny. Czasami jest to brak szacunku dla samego siebie. Uważanie siebie za ofiarę.
Również może to być konflikt związany z samą wątrobą, albo ze słowem wątroba, z którym mogą być różne znaczenia. Więc konflikt ze słowem wątroba w języku klienta. Wątroba-żałoba, wątpić, wątły. Ktoś w klanie był chory na wątrobę. Myślenie o wątrobie.
Rozwiązanie konfliktów biologicznych prowadzi do fazy zdrowienia. Im dłużej trwał konflikt i powodował głębsze odczucia, tym wyjście z fazy konfliktowej jest trudniejsze. Tylko uświadomienie sobie konfliktu, jego zwerbalizowanie, wyeliminowanie strachu poprzez zrozumienie sensu biologicznego choroby, a przede wszystkim odpuszczenie , radykalne wybaczenie dają szansę na pełne wyzdrowienie.