Otóż niezależnie od płci osoby, możemy rozumieć, że mamy do czynienia z tzw. konfliktem „granic gniazda” czy konfliktem „granic terytorium”.
Inne konflikty to:
- Sytuacja, gdy nie możemy zorganizować swojego terytorium.
- Nie umiemy rozpoznać granic swojego terytorium. Nie wiemy czy jesteśmy na swoim terytorium.
U kobiet, do zbioru konfliktów związanych z gniazdem, należy także zazdrość o partnera.
Jest to konflikt „granicy gniazda”. Kobieta odczuwa strach w związku z brakiem wytyczonych granic gniazda, czy granic dostępności osób do gniazda należących. Do gniazda należy mąż, dziecko (także adoptowane), pies, kot, każdy kto z daną kobietą mieszka i żyje.
- To, co dla kobiety jest konfliktem granic gniazda, to dla mężczyzny oznacza konflikt granic terytorium.
Konflikt wyznaczenia terytorium oznacza, że ktoś lub coś bezczelnie wkracza na moje terytorium lub włazi do mojego domu. Niechciana osoba wtyka nos w moje sprawy. Często taka osoba, poprzez swoją impertynencję, rozkojarzenie nie zdaje nawet sobie sprawy, że przekroczyła te niewidzialne granice.
Przykładem może być wścibska sąsiadka, która przesiaduje godzinami w naszym domu, burząc nasz spokój i rytm dnia.
Drugim, jakże częstym przykładem jest teściowa. Młode małżeństwo zamieszkało osobno, ale matka męża często do nich zagląda. Bez wyraźnej zgody żony, mąż dał matce klucze od mieszkania i teściowa stała się częstym gościem. Mająca dobre zamiary teściowa, chcąc pomóc, sprząta, a przy okazji przestawia wszystko w kuchni po swojemu tak, że synowa nie może niczego znaleźć, co powoduje u niej silną irytację.
Właśnie taki psychiczny konflikt uruchamia problemy z drogami moczowymi.
Odkrycie konfliktu i znalezienie związku z naszym problemem powoduje zmianę. Ale czy sami jesteśmy w stanie tego dokonać? Czy nie jest tak, że wyparliśmy to wspomnienie z pamięci, żeby nie cierpieć. Na sesji pomagam wydobyć to, co nieznane i przepracować traumę. Zapraszam.
O innych konfliktach dotyczących pęcherza moczowego przeczytasz w poniższych artykułach.
Moczenie nocne u dzieci