Zachowanie aseksualne związane jest ze stanem niedoboru hormonów. Problem ten może zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn jest to spadek poczucia wartości na tle męskości i związku z rodziną. Poczucie bycia bezwartościowym pod względem prokreacji.
Może się zdarzyć, że oziębłość wywoła spadek wartości spowodowany stratą kochanej, bliskiej osoby. Może to być śmierć lub porzucenie przez partnerkę. Również, jeśli mężczyzna robi sobie wyrzuty, że nie dopilnował kogoś lub czegoś (np. dziecko miało wypadek lub zaginął ulubiony pies). Odbija się to na zachowaniu mężczyzny. Przestają go ekscytować kobiety i mężczyźni. Piękne kobiety nie są w stanie go podniecić, przestają na niego działać.
U kobiet przebieg konfliktu przebiega podobnie jak u mężczyzn, lecz odnosi się do kobiecości, zakładania rodziny i prokreacji. Skutkiem spadku własnej wartości u kobiety jest przeświadczenie, że nie była dobra w utrzymaniu przy sobie ukochanej osoby. Jeżeli kobieta popadnie w ten konflikt, będzie to skutkowało obniżeniem hormonów i w rezultacie przejawi się zachowaniem aseksualnym.
Zachowanie aseksualne jest odwracalne. Jeśli u pacjenta odradza się poczucie wartości, wówczas kończy się proces naprawczy jąder lub jajników, co jest związane z wypełnieniem luki po stracie. Chory uspokoi się, bo znów ma się kim zajmować, albo kobiecie uda się zapłodnienie in vitro i utrzyma tę ciążę, co sprawi, że wreszcie będzie spokojna. Wtedy wróci poczucie własnej wartości.
Co jeszcze na ten temat ma do powiedzenia Totalna Biologia?
Jakich konfliktów emocjonalnych należy szukać?
Po pierwsze należy znaleźć odpowiedź na pytanie: DLACZEGO?
Dlaczego mózg sprawia, że mamy taki problem? Przed czym ma nas to chronić? Poza w/w wymienionymi przyczynami oziębłości seksualnej, warto się zastanowić, czy jest w nas przekonanie, że seks jest czymś złym.
Skąd się wzięło i kiedy takie przekonanie w nas powstało ? Czy w okresie dzieciństwa (może jako dziecko widzieliśmy rodziców uprawiających seks, może usłyszeliśmy to od osoby dorosłej), czy w szkole, a może już w życiu dorosłym?
Może ktoś sprawił, że uznaliśmy seks za coś obrzydliwego?
Może przeszkadza nam to, że nasz partner jest nieczuły?
A może odczuwam niechęć do dawania siebie innym? I tu też warto szukać zdarzeń w przeszłości.
Żeby zamknąć ten rozdział życia, trzeba dotrzeć do przyczyny, uświadomić ją sobie i rozwiązać konflikt. W tym celu zapraszam na konsultacje, na których szczegółowo przyjrzymy się poszczególnym wydarzeniom z Twojego życia.