Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Ból głowy najczęściej wiąże się ze stanem emocjonalnym. 

  • Bóle skroniowe sygnalizują wściekłość,  a przejawiają się jako łomotanie. Wyczuwa się wówczas duży ucisk z obu stron głowy w okolicy kości skroniowych. Może pojawić się  w sytuacji, kiedy nie pozwalasz sobie na wyrażenie wszystkich swoich myśli i odczuć. 
  • Bóle migrenowe wynikają ze stłumionej złości. Są zazwyczaj skoncentrowane z jednej strony i pokrywają w całości daną część czaszki. Ten rodzaj bólu jest najczęściej odzwierciedleniem tłumionego gniewu. 
  • Bóle napięciowe wynikają ze zmartwienia. Są związane z naprężeniem mięśni i wiążą  się z napięciami  odczuwanymi w życiu codziennym. Umiejscawiają się  zazwyczaj u podstawy czaszki oraz w dużych mięśniach szyi.

Ponieważ jak na wstępie wspomniałam, głowa związana jest z ojcem, to wszystko, co dzieje się w okolicach głowy, karku jest  oznaką, że nasze relacje z ojcem są trudne i należy szukać zdarzeń, które je spowodowały. 

  • Może nie mogłam nigdy zadowolić mojego ojca, bo miał zbyt wysokie wymagania wobec mnie.

Być może jego zachowanie wynikało z nie zrealizowanych własnych  ambicji i nadziei, że dziecko lepiej pokieruje swoim życiem.

Inne konflikty:

  • Porównywanie siebie z innymi: nie jestem tak dobra jak inni.  W dzieciństwie stawiano mi za przykład inne dzieci, które lepiej się uczą, są bardziej grzeczne, nie pyskują.
  • Może to być wspomnienie ojca tyrana, agresora:  „żałuję, że mój ojciec jest moim ojcem" lub wątpliwości: „czy na pewno mój ojciec jest moim ojcem”.  

Ojciec nie zachowuje się tak, jak chcielibyśmy, żeby się zachowywał. Pragniemy aby był troskliwy, opiekuńczy. Żeby dodawał nam otuchy, chwalił, podtrzymywał na duchu, a tymczasem  zamiast opieki,  doświadczamy kar cielesnych, ciągłej  krytyki.

  • Czasami to może być strach przed byciem widzianym. 

Dlaczego pragnę być niewidzialna? Bo nie jestem akceptowana, bo byłam molestowana, bita.

Dlaczego kobiety częściej cierpią na migreny? 

Symbolicznie mąż przypomina ojca. Aby uzdrowić relacje w małżeństwie,  kobieta musi rozwiązać swój konflikt z ojcem. 

Migreny mogą być również spowodowane perfekcjonizmem i posiadaniem dużych ambicji.  

  • Czy dam sobie radę, czy opanuje wszystko, co mam do opanowania.

Głowa służy nam też do myślenia. Jeżeli mam jakiś stres typu, że coś mi się nie uda, nie zrobię, mam jakiś egzamin. W momencie kiedy stres minie, zakończę ten egzamin, zrobię wszystko tak, jak trzeba i czuję się zadowolona, wówczas pojawia się ból głowy jako faza naprawcza.

Konflikty to: 

  • myślałam, że nie dam rady tego zrobić, ale to zrobiłam, 
  • bałam się, że nie zdam egzaminu, a zdałam na piątkę.

Wkrótce po tym … ulga i ból głowy.

Dlaczego?

Bo ból głowy pojawia się  w fazie naprawczej.

Gdy pojawia się  konflikt,  w mózgu powstają mikrouszkodzenia receptorów tzw. lezja. Po rozwiązaniu konfliktu w mózgu gromadzi się płyn i powstaje obrzęk i to on jest  przyczyną bólu. 

Jeśli bóle się powtarzają, to konflikt nie został rozwiązany i prawdopodobnie ciągle doświadczamy tzw., szyny, której biologiczną funkcją jest uniknięcie niebezpieczeństwa wystąpienia konfliktu biologicznego po raz kolejny.

Aby uniknąć tego zjawiska, należy znaleźć i rozwiązać konflikt programujący, a potem zastosować wszelkie metody odpuszczenia, wybaczenia, żeby przekonać mózg, aby wycofał program, który miał nam zapewnić przeżycie, bo teraz już nie jest nam potrzebny. W tym celu zapraszam na indywidualne konsultacje.