Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Co oznaczają lęki z punktu widzenia biologii?

Jest to pewien wzorzec zachowania, który ma nas chronić się przed niebezpieczeństwem.

Można powiedzieć, że lęki to są niekończące się troski i zmartwienia, które sprawiają, że cały czas jestem gotowy do ucieczki przed drapieżnikiem.

  • Niekiedy lęki są wspomnieniem jakichś stresujących biznesów, relacji, które są niezakończone, albo są poza naszą kontrolą.
  • Najczęściej jednak wyrażają naszą obawę o przyszłość. Są to lęki przed tym, co może wydarzyć się w przyszłości.

Panikujemy, bo nie kontrolujemy przyszłości. Czujemy się zablokowani. Czujemy się złapani w pułapkę.

Co się wydarzy? Co się będzie działo?

Staje się to naszą obsesją. Cały czas musimy być uważni, czujni, żeby nie być złapanymi w pułapkę. Albo musimy być czujni, żeby na każdym kroku udowadniać naszą niewinność. Cały czas musimy znajdować wytłumaczenia, aby wyzwolić się z poczucia winy.

Z punktu widzenia biologii szukamy wspomnień wydarzeń z przeszłości, które wyzwoliły w nas lęk:

  • co się wydarzyło?
  • kiedy się wydarzyło?
  • z czym jest powiązane?

Jeżeli chodzi o Totalną Biologię, lęki to jest konflikt strachu, czyli chcę uciec od niebezpieczeństwa i pozostaję w rzeczywistości, w realiach biologii.

Mój lęk pozwala mi mieć kontakt z prawdziwym niebezpieczeństwem, ale też jestem gotowy w każdej chwili zaatakować, zareagować. Dla dr Sabbah lęk, to jest podstawowa reakcja, służąca przetrwaniu.

Kiedy staje się to patologią?

Kiedy już nie możemy żyć dalej, bo mamy te lęki i zaczynają nam one przeszkadzać. Ale żeby przezwyciężyć lęki, najpierw musimy je uznać, że są,  przywitać i podziękować im za pomoc.