Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Czasami widzimy coś, co jest dla nas przerażające. Widzimy to przed sobą, ale zapis w mózgu jest z tyłu głowy i nagle zaczynamy się bać, że coś jest za nami, za plecami.

To czy pojawi się krótkowzroczność, czy dalekowzroczność zależy z jakiej odległości patrzymy na coś, w momencie  pojawienia się strachu.

Krótkowzroczność jest skutkiem zagrożenia, które jest niedaleko. Lęki takiej osoby są związane z sytuacją, która zdarzyła się w bliskiej odległości. W miarę zbliżania się zagrożenia stres narasta.

Mózg wyłącza funkcję widzenia daleko, aby lepiej widzieć to, co jest blisko, bo tutaj jest zagrożenie. Widzę wszystko wyraźnie na 2 metry, bo w moim życiu niebezpieczeństwo było w odległości 2 m. Żeby dobrze widzieć z daleka,  potrzebuję okularów. 

Jakie mogą być lęki w życiu związane z sytuacją, która zdarzyła się w bliskiej odległości ? Może to być agresja ze strony partnera, rodzica. Aby uniknąć uderzenia, zdążę się uchylić, bo będę miał wyostrzony wzrok. Może to być lęk dziecka przed klapsem, bo coś spsociło. Dziecko obawia się powrotu ojca alkoholika, bo wie, że będzie agresywny.

U dzieci szukamy również historii z życia szkolnego. Dziecko musi odczytać swoją pracę stojąc przed całą klasa. Jest nerwowość. Zaczyna mówić, wszyscy się śmieją, nawet nauczycielka. A dzieci są 2 metry przed nim. Czyli do 2 metrów dobrze widzi i nie ma krótkowzroczności, ale żeby zobaczyć coś z daleka, potrzebuje już okularów.

Aby znaleźć konflikt występujący przy krótkowzroczności,  robimy listę zdarzeń, w czasie których wystąpił silny stres.