Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Kolejnym konfliktem przy problemach z kostką jest obniżenie wartości wtedy, gdy uważamy się za niewystarczająco dobrych, aby czegoś dokonać, aby czemuś sprostać.

Zarówno kostka jak i stopa (symbolicznie)  to konfliktowe  relacje z matką.

Dlatego warto zbadać konflikt związany z podejmowaniem decyzji, posłuszeństwem wobec matki, kierunkiem (iść tu czy tu?), oraz „Jestem rozdarty – nie wiem czy odejść czy zostać”

Całe życie matka decydowała za dziecko. Dziecko dorasta, buntuje się. W chwili samodzielnego podjęcia decyzji, czyli rozwiązania konfliktu – następuje zazwyczaj kontuzja kostki. 

Ścięgno Achillesa

W kostce są też najsilniejsze ścięgna – ścięgna Achillesa. Żeby wykonać podskok musimy pokonać siłę  grawitacji, a żeby wykonać ten ruch musimy mieć niezwykle silne ścięgna.

Jeśli ktoś ma kontuzję ścięgna Achillesa, to ma konflikt typu : wszystko sprzysięgło się przeciwko mnie. 

To się może zdarzyć najlepszym graczom w drużynie. Poczucie, że sprawiam zawód trenerowi, kolegom z drużyny w momencie, kiedy wszyscy na mnie liczą i mnie potrzebują.

Przy ścięgnie Achillesa warto również poszukać historii w życiu pacjenta, kiedy nie można było podskoczyć, bo mogło to się skończyć tragicznie. Przykładem może być wspomnienie z czasów wojny, gdy ktoś podskoczył, żeby zobaczyć gdzie jest wróg i został zastrzelony.

Kostka - skręcenie

Przy skręconej kostce, konfliktami mogą być:

  • konflikt oddzielenia związany z matką,
  • obniżone poczucie wartości w związku z sytuacją nie do przyjęcia, np. rodzice zabraniają spotykać się z kolegą czy koleżanką, których nie akceptują.