Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Kamienie żółciowe tworzą się pod wpływem nawracających konfliktów, takich jak : „nie chcę, żeby był na mnie wściekły lub miał do mnie żal”, co oznacza, że albo komuś albo sobie nie możemy wybaczyć. Często takie zadawnione żale i urazy tkwią w człowieku i nie umie się ich pozbyć. Ciągle na nowo analizuje i przeżywa sytuacje z przeszłości. Złe emocje powracają i człowiek nakręca się od nowa.

Chemicznym i mechanicznym tłem powstawania kamieni jest powstałe w aktywnym okresie konfliktu owrzodzenie ścian woreczka żółciowego, w wyniku czego stają się one cienkie, co następnie w okresie powracania do zdrowia doprowadza do opuchlizny na ścianie woreczka (często podczas badania diagnozowanej jako polip).

Czyli najpierw jest konflikt i owrzodzenie, potem faza naprawcza – regeneracja uszkodzeń, stan zapalny i opuchlizna. Opuchnięty obszar produkuje swoistą wydzielinę, która ma za zadanie regenerację uszkodzonych komórek. Jeśli chory nie odpuszcza to ponownie popada w konflikt, który na nowo powoduje owrzodzenie. Następnie konflikt mija i znów zaczyna się proces regeneracji. Jeśli regeneracja nie byłaby przerywana, wydzielina byłaby wykorzystana tylko do regeneracji. Jednak na skutek przemieszczania się pomiędzy złością, a wyciszeniem wspomniana wydzielina przedostaje się do woreczka żółciowego, gdzie dochodzi do jej krystalizacji. Wytrącają się kryształy kalcytu, które tworzą kamienie żółciowe. 

Dobrą wiadomością jest to, że dopóki średnica kamieni nie przekracza 2 centymetrów, niekoniecznie należy je usuwać. Dwucentymetrowy kamień w ciągu jednego - dwóch lat, może samoczynnie zniknąć, dosłownie rozpuścić się w zawartości woreczka żółciowego, jeśli tylko rozwiążemy konflikt, który był przyczyną urazy.

Jeśli jednak dochodzi do nawrotów konfliktu i dana osoba ciągle wpada w złość, to lepiej na tym wyjdzie, jeśli usunie nawet jednocentymetrowy kamień, ponieważ nigdy nie ulegnie on rozkładowi. A jeśli ten malutki kamyk dostanie się do przewodu żółciowego, to spowoduje zator w przepływie żółci, a to z kolei może wywołać potworne bóle. Dlatego, jeśli u kogoś występują kamienie, powinien na trwałe przestać się złościć, a jeśli tego nie potrafi a kamień jest większych rozmiarów, powinien zdecydowanie go usunąć.