Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Jeśli widzimy jakieś zachowanie lub sytuację, która budzi w nas  sprzeciw i sprawia, że jesteśmy zdegustowani, zniesmaczeni, to ten  widok może stać się przyczyną pojawienia się  jęczmienia na powiece.

Jęczmień na powiece jest to konflikt związany z uczuciem splamienia odnoszącym się do czegoś, co zobaczyłem i w związku   z tym ”czuję się brudny”.  Dodatkowo, pojawia się odczucie potrzeby naprawienia czegoś, pragnienie czynienia dobra, a nie tylko unikania tego widoku czy chowania głowy w piasek.

Pozostałe konflikty przy jęczmieniu:

  • Odczucie wstydu i poniżenia na widok pijanego ojca, czy kogoś , z kim czujemy bliską więź.
  • Odczucie wstydu na widok osoby , którą szanujemy, a która  popełnia czyn, którego nie akceptujemy (jestem świadkiem jak mój szef obraża kobietę ).

Pojawienie się jęczmienia oznacza, że konflikt już się rozwiązał i nastąpiła faza zdrowienia  po konflikcie wywołanym widokiem czegoś, co spowodowało, że poczułem się brudny. Najczęściej pojawia się na drugi dzień po konflikcie. Natomiast oznaki (swędzenie powieki) mogą pojawić się niemal natychmiast. Pozostaje nam wtedy częste przemywanie oka i stosowanie okładów z zaparzonych ziół (świetlik, rumianek), a także picie naparu z mniszka lekarskiego (wg medycyny chińskiej oczy są powiązane z wątrobą). Mniszek pomaga usunąć z organizmu nadmiar bakterii ropnych. Niedoleczony jęczmień, który uparcie powraca, może przekształcić się gradówkę.