Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Dłonie z punktu widzenia biologii są po to, aby coś zrobić, wykonać. A więc nasze dłonie powiązane są z wykonywaniem jakiejś pracy. 

  • Np. czy jestem dumny z tego co robię, czy przeciwnie.  Albo być może zrobiłem coś, czego nie powinienem zrobić. 

Dłonie symbolicznie związane są z ojcem. Przy problemach z dłońmi szukamy jakiegoś działania. Może to być jakiś gest, który miał dla nas znaczenie. Jakiś rozkaz ze strony ojca, który nie był przez nas do zaakceptowania. Może ktoś w nas czymś rzucił, coś zostało nam zabrane. Może zostaliśmy ukarani, że coś uszkodziliśmy, coś potłukliśmy. 

Również wszelki uwagi dotyczące, że nie potrafimy czegoś zrobić, że mamy „grabowe łapy”. Krytyczne uwagi dotyczące brzydkiego pisma itp.

Zimne dłonie

Jeśli mamy stale zimne dłonie i stopy, może to wskazywać na problem z tarczycą.

Jeśli jednak taki problem nie istnieje, to badamy nasze relacje z ojcem. Bo dłonie symbolizują ojca. 

Wilgotne dłonie

W tym przypadku może występować wspomnienie konfliktu oddzielenia w obecności jakichś płynów. 

Mogą to być wspomnienia niesprawiedliwości, które nas spotkały i chcę / muszę umyć ręce, żeby się od tego uwolnić.

Może to być wspomnienie symbolicznego (groźna sytuacja) lub rzeczywistego pożaru i chęć ugaszenia go własnymi rękami.

Nadmierna potliwość dłoni

Jak będę mokry to ucieknę prześladowcy.  Nie złapie mnie, bo mu się wyślizgnę. Ale mamy również odczucie, że znaleźliśmy się w potrzasku, w sytuacji bez wyjścia i nie możemy liczyć na żadną pomoc. Czujemy, że jesteśmy złapani w pułapkę.

Pocenie dłoni występuje, gdy przeżywamy jakąś nerwową sytuację i nie czujemy wsparcia. Może to być ciągłe podenerwowanie w pracy. 

Albo zostaliśmy  niesłusznie oskarżeni, że zabraliśmy komuś pieniądze i wówczas istnieje potrzeba symbolicznego umycia rąk. 

Może to być wspomnienie, że ktoś skrzywdził gołymi rękami inną osobę.

Kurzajki na dłoniach

Kurzajki mogą się pojawić gdy doznamy jakiegoś wstrząsu. Wyrastanie kurzajek na dłoniach u dzieci jest często wynikiem konfliktu związanego z pisaniem. Albo dziecko jest krytykowane za brzydkie pisanie, albo wstydzi się, że brzydko pisze. Czyli zarówno krytyka jak i samokrytyka. U dorosłych może to być wspomnienie takiej sytuacji z dzieciństwa. 

Również poczucie splamienia połączonego z żalem z powodu niewłaściwego/złego gestu.

Kurzajki wyrastające na palcach lub na przedłużeniu paliczków, związane są znaczeniowo z poszczególnymi palcami.

Egzema na dłoniach

Może świadczyć o problemie związanym z ojcem lub z inną osobą, która prowadzi nas za rękę, ale przede wszystkim jest to konflikt oddzielenie związany z dotykaniem kogoś lub czegoś. Ktoś nas pozostawił / zmarł i nie możemy już go dotykać.