Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Kluczowym konfliktem przy dalekowzroczności jest lęk przed niebezpieczeństwem, które grozi mi z daleka.

Muszę być czujny, żeby zobaczyć wroga, który zbliża się z daleka. Lęk przed śmiercią, która nieuchronnie się zbliża.

Widzę coś, co jest daleko, a najczęściej to jest zbliżająca się śmierć. W zachodnim społeczeństwie, krótkowzroczność zaczyna się pojawiać między 42, a 48 rokiem życia. Co dzieje się w tym wieku? To jest wiek, kiedy nasi rodzice zaczynają chorować, umierać i w tym momencie widzimy, jakie mają problemy. Widzimy, że pracowali całe życie, a nie mają dość pieniędzy na emeryturę. Zaczynamy martwić się o nasze emerytury, zdrowie i wiele osób nie ma nic przeciwko,, żeby umrzeć, ale boją się chorób, cierpenia. W katolickiej tradycji jest takie słowo – „agonia”. To jest ten finalny etap przed śmiercią, bardzo bolesny. 

  • Dalekowzroczność to jest ten pierwszy kontakt ze śmiercią, która symbolicznie się zbliża. Również obawa przed tym, co się wydarzy. 

W Afryce, średni wiek, kiedy pojawia się dalekowzroczność, to jest 30 lat. To jest zgodne ze spodziewaną długością życia.

Pojawienie się dalekowzroczności u osób młodszych może być związana ze śmiercią bliskiej osoby. Takie zdarzenie od razu przybliża nas do śmierci. Kto jest bliski śmierci w twojej rodzinie? 

  • O kogo się boisz?

Boję się o bliskich, ale przede wszystkim o siebie. Może to być obawa, co ze mną będzie za kilka lat. Przyszłość jest niepewna lub zagrożona.  Jeśli nie widzimy dla siebie przyszłości, to nie potrzebujemy dobrze widzieć z bliska, ważniejsze dla nas jest widzenie daleko.

Przy szybko pogarszającym się wzroku  można zrobić listę wszystkich lęków i spróbować znaleźć konflikty, które powodują ten lęk.