Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Przyczyną tych objawów jest brak krążenia w palcach. Totalna Biologia upatruje przyczynę w zdarzeniach (często z dzieciństwa), związanych z kazirodztwem lub molestowaniem. Jest to wspomnienie, że ktoś ciągnie cię za koniuszki palców do sypialni - „chodź ze mną, chodź ze mną”. Rozwiązaniem jest symboliczne ucięcie palców. Symbol tego, że muszę się obronić.

Przykładem jest jaszczurka. Jak się ją złapie za ogon, bez krwawienia ogon zostaje odrzucony (krew przestała dopływać). W ten sposób jaszczurka się broni.

Również trudności związane z powrotem do domu, w którym nie jest bezpiecznie, mogą zaprogramować chorobę Raynauda, zwłaszcza gdy relacje z matką lub z ojcem są niezwykle traumatyczne, a wyrażają się w we wspomnieniu: „moja więź z matką / ojcem jest jak śmierć”

Przyczyna może tkwić także w okresie P/C. Przykładowo, kobieta jest w szpitalu i na obchód przychodzi lekarz z grupą studentów, którzy dotykają ją w intymne miejsca. Czuje zawstydzenie. To może zaprogramować późniejszą chorobę u niej, lub u dziecka.