Osoby cierpiące na bordeline rzadko odczuwają pozytywne emocje. Charakteryzuje je stały irracjonalny niepokój, złość, frustracja, poczucie permanentnego smutku czy wstydu. Emocje te potęgują u nich stres, którego nie potrafią sami przezwyciężyć. Odczuwają silny lęk przed odrzuceniem i porzuceniem, przez co są zaborczy i zazdrośni.
Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline mają skłonność do wchodzenia w niestabilne i destrukcyjne związki prowadzące do kryzysów emocjonalnych kończących się próbami samobójczymi lub autoagresją (np. samo okaleczanie się).
Często palą za sobą mosty i wolą pierwsi zerwać wszelkie kontakty niż niepokoić się, że zrobi to ta druga osoba. Takie zachowanie wynika ze strachu przed odrzuceniem.
Co jest przyczyną takich zachowań?
Według Totalnej Biologii przyczyną są konflikty biologiczne spowodowane traumatycznymi doświadczeniami rodziców w okresie Projekt/Cel zarówno rodziców jak i wcześniejszych przodków.
Szczególnie duże znaczenie mają odczucia matki, gdy była w ciąży, ale również traumy z dzieciństwa. Dziecko jest bardziej wrażliwe od dorosłych i dla niego konfliktem może być z pozoru błahe zdarzenie, które boleśnie odczuje.
Czego mogą dotyczyć konflikty powodujące osobowość bordeline?
- Może to być lęk przed porzuceniem, odrzuceniem.
Dla dziecka traumą może być zbyt wczesne odstawienie od piersi. Pójście matki do pracy i oddanie do żłobka, lub wywiezienie dziecka do babci i pozostawienie go przez wiele tygodni czy miesięcy. Również przyjście na świat młodszego rodzeństwa, co powoduje, że czują się odsunięte i mniej kochane.
- Mogą to być traumy spowodowane śmiercią opiekunów czy ukochanego zwierzaka.
Gilbert Renaud, twórca metody Recall Healing i kontynuator Totalnej Biologii wyraża pogląd, że jest to skrzyżowanie dwóch konfliktów:
- nie mogę uciec i nie mogę walczyć
Jest to tzw. konflikt alkowy poślubnej i warto poszukać, czy w przeszłości nie było historii gwałtu albo brutalnego pozbawienia dziewictwa w noc poślubną.
Dlatego, jeśli zauważymy, że nasze zachowanie, czy zachowanie naszych bliskich odbiega od normy, należy wypytać rodziców o wszystko, co działo się w ich klanie rodzinnym. Wszystko może mieć znaczenie i prowadzić do zmiany zachowań.