Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Przyczyny bezsenności

  1. Może być oznaką przewlekłej depresji, jawnej lub ukrytej.

Bezsenność jest to znak chronicznej depresji, albo depresji w stanie uśpienia. Jeśli osoba mówi, że nie śpi, bo jest zbyt zmęczona, to nie jest właściwa odpowiedź. Bo dzieci jak są zmęczone, to potrafią zasnąć w jednej chwili i w każdej pozycji.

Jeśli ktoś mówi, że nie śpi w nocy i przypuszczamy, że jest to forma depresji, to zadajemy pytania: Od kiedy? Co się wydarzyło? Gdzie byłeś wtedy? Kto tam był? Kogo nie było?

  1. Poszukiwanie rozwiązania.

W ciągu dnia mamy jakiś problem i w dzień nie wystarcza czasu, żeby ten problem rozwiązać.

  1. Wspomnienie wydarzenia w klanie, w przeszłości. Coś, co się wydarzyło w nocy (dramat, pożar w nocy, kto tam był?).

Może być tak, że w nocy wydarzyła się jakaś dramatyczna sytuacja w klanie rodzinnym. Bardzo często znajdujemy sytuację, że dziecko zmarło w nocy, albo nagle zachorowało. Może to być jakiś napad, kradzież, włamanie do domu, pożar w nocy.

  1. Nie śpię w nocy, bo muszę być super czujny.

Czyli pewien rodzaj paranoi. Może to być wspomnienie, w którym ktoś nie był wystarczająco czujny i okradziono go, albo ktoś się zgubił, kogo polecono mi pilnować. Dziecko skaleczyło się, bo nie byłem wystarczająco uważny.

Wiele osób próbuje samemu rozwiązać konflikt, który mógł być początkiem przybierania na wadze. Jednak praca samemu ze sobą często jest skazana na niepowodzenie. Trzeba wiedzieć jak szukać. Jakie pytania zadać. Zwracać uwagę na cykliczność określonych wydarzeń w naszym życiu i wiedzieć jak sami sabotujemy rozwiązanie konfliktu. Osoby, które zgłaszają się do mnie na konsultację, często próbowały pracować same, jednak ich poszukiwania nie przynosiły rezultatów. Dopiero, gdy pozwoliły sobie na wspólną pracę, na sesji, byliśmy w stanie odnaleźć pierwotny konflikt i rozwiązać "problem".