Amblyopia („leniwe oko”) powstaje najczęściej we wczesnych latach życia dziecka. Z punktu widzenia medycyny, czynnikiem wywołujący amblyopię jest zez jednego oka. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której jedno oko widzi prawidłowo, a drugie - nie. Dlaczego mózg hamuje przepływ informacji z oka zezującego (lub chorego z innego powodu) - nie wiadomo. Mimo że oko jest zbudowane optymalnie, mózg nie odbiera płynących z niego informacji wzrokowych i dochodzi do niedowidzenia.
Okuliści zalecają zasłanianie zdrowego oka, żeby usprawnić to leniwe, natomiast naukowcy z uniwersytetu McGilla w Montrealu dowodzą, że granie w popularną grę logiczno-zręcznościową Tetris, przynosi lepsze efekty w leczeniu amblyopii niż ta tradycyjna, powszechnie stosowana metoda.
A jak problem leniwego oka postrzega Totalna Biologia?
„Leniwe oko” ma często z związek z bezsilnością dotyczącą życia – osłabieniem widzenia.
Kluczowym pytaniem jest, czy matka była szczęśliwa w chwili, gdy była w ciąży. Konfliktem z tym związanym jest szukanie uczucia. Może czuła, że jest niekochana, może nie dostrzegała oznak miłości. Czy ojciec dziecka był przy niej? Czy był obecny w jej życiu?
Warto przeanalizować okres Projekt/Cel i zobaczyć jaka była relacja między rodzicami? Czy może myśleli, albo rozstali się w tym okresie i w którym to było miesiącu?
Możliwym konfliktem przeżywanym przez dziecko jest: „Chcę połączyć to, co widzę osobno”. Dziecko ponad wszystko chciałoby połączyć rodziców.