Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Podstawą wszelkich uzależnień jest konflikt braku.

Kluczowym jest :

  • konflikt braku uznania ze strony matki,
  • konflikt braku ochrony ze strony matki.

Osoba, która ma uzależnienie, doświadczyła sytuacji, w której nie była uznana przez matkę. Matka mogła o tym tylko pomyśleć, że to nieodpowiednia chwila na dziecko. Mogło to się odbywać tylko na poziomie podświadomym, bo były jakieś dramatyczne , jakie przeżywała matka w swoim życiu ze swoim partnerem.

Ogólnie rzecz biorąc przy uzależnieniach będzie to takie szukanie ochrony i szukanie matki.

Przy uzależnieniu można doszukiwać się,  że osoba ucieka od rzeczywistości, albo obawia się, że nie będzie w stanie stawić czoła rzeczywistości. Dlaczego? Bo czuje, że nie ma ochrony. Zabrakło jej tych rzeczy podstawowych, witalnych, które daje matka.

Przy szukaniu konfliktu trzeba zaobserwować, co wywołuje dane uzależnienie. To może być sprzeciw, to może być jedno słowo, które prowokuje osobę do otwarcia butelki.

Jakie jeszcze czynniki mogą być przyczyną uzależnień?

  • Brak satysfakcji, rozczarowanie, frustracja, żal, wyrzuty sumienia.

 

Uzależnienie to sposób jak poradzić sobie z rzeczywistością, jednocześnie kompletnie sobie z nią nie radząc. Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z rzeczywistością, wtedy musimy udać się poza rzeczywistość. Bardzo często mówimy, że uzależnienie to jest prośba od duszy.

Ogólny konflikt alkoholizmu to:

  • lęk przed kochaniem, lęk przed byciem kochanym.

Z żalem muszę zachować dystans od innych, muszę zerwać z nimi wszelkie więzi i dzięki temu oni nie sprawią, że ja będę cierpieć, albo oni nie będą cierpieć przeze mnie. Jest jakby odpowiedź na dualność, na ten impas, w jakim się znajduje alkoholik.

Czyli z jednej strony dystansuje się od innych po to, aby być blisko ich, a z drugiej strony muszę się oddalić aby nie być blisko. Jest to też reakcja na niemożliwy kontakt z innymi, bo kontakt z innymi sprawia, że cierpię.

Wiemy, że z punktu widzenia biologii alkohol to jest woda czyli matka, a ogień - ojciec.

I bardzo często wśród alkoholików w okresie P/C dziecko zostało poczęte, aby pogodzić mamę i tatę. Takie poczucie, że chciałbym powrócić do tego pierwotnego domu, gdzie mama i tata byli razem.

Oznacza to też osobę, która jest zablokowana w przeszłości. Chce wrócić do tego pierwotnego momentu.

O alkoholiku mówi się, że jest to osoba spragniona życia – chce jej się pić. Albo też pije alkohol, żeby osiągnąć płynność, chce dostać kompensację, odszkodowanie.

  • Przy alkoholizmie poważnym konfliktem jest: żyję z rozpaczą matki.

Jakich wspomnień możemy szukać u takiej osoby w życiu i w drzewie rodowym przy alkoholizmie?

  • przemoc małżeńska,
  • akty przemocy przez jakiegoś członka rodziny albo skierowane przeciwko członkowi rodziny, utrata albo brutalne odseparowanie od osoby ukochanej.

Jeżeli jest się alkoholikiem, może być taka historia pomiędzy mamą i tatą, albo historia jaka przydarzyła się ojcu w jego rodzinie albo w rodzinie mamy.