Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Afty są to zmiany w tkance nabłonka płaskiego w jamie ustnej, najczęściej na błonie śluzowej warg lub policzków, gdzie tkanka jest trochę grubsza i mniej widoczna, a wywołują je te samy konflikty, co atrofię dziąseł.

W aktywnym okresie konfliktu nabłonek płaski staje się cieńszy, a jego powierzchnie pokrywają wrzody. Odczuwamy wówczas kłucie i pieczenie w jamie ustnej. Można łatwo określić wrzodziejące, nadwrażliwe miejsca. Kiedy konflikt zostanie rozwiązany, ból natychmiast ustępuje, znika w mgnieniu oka, tak jakbyśmy znieczulili owrzodziałe miejsce. Jest to objaw ściśle związany z okresem po rozwiązaniu konfliktu. W fazie zdrowienia nie odczuwamy już bólu. To znak, że rozwiązaliśmy konflikt.

Może chodzić o awersję dot. zapachu z ust. Jest to niewielki, delikatny konflikt, tzw. konflikt wynikowy. Ktoś nie znosi zapachu z ust i może to wywołać u niego odruch wymiotny.

Konflikt do rozważenia:

  • chciałbym odpowiedzieć, ale muszę trzymać język za zębami, czyli mam to na końcu języka, ale nie mogę tego powiedzieć. Przyczyna: mój oponent jest silniejszy / jest autorytetem, więc lepiej będzie, jeśli będę milczał.

Inne konflikty to:

  • niemożność pobrania kęsa pożywienia.
  • niemożność wyplucia kęsa.

W codziennym życiu możemy doszukać się konfliktu polegającego na tym, że ktoś chce mi coś wepchnąć do gardła, chce abym z czymś się zgodził, ja zaś spekuluję i zastanawiam się, ale jednak nie chcę tego przyjąć, połknąć. Konflikt bierze się z sytuacji, kiedy mimo wszystko nie mogę już tego odmówić, czy odkręcić. Czyli nie do końca wszedłem w coś, spróbowałem czegoś, a teraz nie mogę się wycofać, nie mogę się od tego uwolnić.