Z biologicznego punktu widzenia zdecydowanie tak, ponieważ jest jedną z cech pierwotnych, a ma swoje źródło w instynkcie przetrwania. Silne, emocjonalne napięcie pojawiające się w obliczu zagrożenia jest naturalną reakcją organizmu i zmusza nas, abyśmy dokonali wyboru między ucieczką a walką. Dzieje się to w ułamku sekundy i to nie my podejmujemy tę decyzję. To mózg dokonuje wyboru aby uchronić nas przed zagrożeniem.
Co się dzieje w naszym ciele, gdy się czegoś bardzo boimy?
Nieuświadomiony lęk wywołuje różnorodne objawy w ciele. Przede wszystkim zaczyna nam szybciej bić serce, zaczynamy szybciej oddychać, pocimy się, mamy uczucie suchości w ustach, występuje bladość skóry bo krew odpływa do nóg, ręce wilgotnieją i drżą, a mięśnie prężą się, żeby być gotowe do skoku.
Jakie bywają lęki i jaki mają wpływ na organizm?
Mogą to być lęki rzeczywiste jak np. lęk przed grożącym niebezpieczeństwem ze strony napastnika, przed brakiem pieniędzy, może to być strach przed chorobą i o tym przede wszystkim będzie mowa w poniższym artykule, może to być blady strach przed konsekwencjami jakiegoś czynu. Wszystko jedno czy jest to strach rzeczywisty czy wyimaginowany, konsekwencje jego trwania zawsze znajdują odbicie w naszym ciele. Strach może dotknąć wiele narządów. Ewentualny strach sprawia, że narządy ludzkie zachowują się zgodnie z ich biologiczną naturą, a reakcje cielesne mogą być rozmaite w zależności od rodzaju konfliktu.
Strach może dotknąć wiele różnych narządów. Np. jeśli ktoś obawia się, że ukochana osoba odejdzie, może mieć problemy skórne typu egzema czy wysypka. Natomiast kłopoty z układem kostnym mogą mieć swoje źródło w lęku związanym z utratą własnej wartości.
Lęk przed śmiercią, lęk przed poniżeniem czy brakiem pożywienia wywołuje dokładnie takie same schorzenia, jakie pojawiłyby się, gdyby dane wydarzenie rzeczywiście nastąpiło. Warto zdać sobie sprawę, że niepodjęcie ryzyka zmierzenia się ze strachem tylko go umacnia, a w konsekwencji utrwala również wszelkie problemy z nim związane.
Jaki wpływ mają różne odczucia strachu na poszczególne narządy?
Poniżej przykładowe konflikty lęku:
Osierdzie - może to być rzeczywisty atak na serce lub obawa o swoje serce lub innych osób.
Oskrzela - obawa przed zagrożeniem na naszym terytorium (dom, praca, związek).
Opłucna - obawa o to, co dzieje się w klatce piersiowej, lęk przed nowotworem piersi lub płuc.
Skóra właściwa (liszaj) - lęk przed rozłąką, porzuceniem, izolacją.
Mięśnie, paraliż - lęk przed uwięzieniem, przed niemożnością ucieczki.
Pogorszenie wzroku - strach umiejscowiony na karku, poczucie zagrożenia z tyłu, obawa przed zobaczeniem lub byciem widzianym.
Pogorszenie słuchu - konflikt strachu przed słyszeniem. Obawa przed usłyszeniem nieprzyjemnych słów.
Wątroba (guzy) - brak, niedostatek czegoś niezbędnego do życia, lęk przed śmiercią z powodu nowotworu jelita.
Zmiany w poszczególnych narządach wywoływane są przez różne konflikty. Dla jednej osoby widok czegoś obrzydliwego może wywołać u niego problemy ze wzrokiem, a u kogoś innego hipoglikemię. Wszystko zależy od odczucia jakiego doznała ta konkretna osoba. Znalezienie konfliktu, które spowodowało chorobę wymaga dogłębnego zbadania całego życia osoby mającej problem ze zdrowiem. Do tego służy kwestionariusz Recall Healing, który należy wypełnić przed konsultacją, co ułatwia i skraca ilość sesji. Aby zapisać się na KONSULTACJE, wystarczy napisać e-maila na