Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Przy kłębuszkach nerkowych występują trzy typy konfliktów.

  1. Konflikt związany z wodą lub płynami

Ogólnie konflikty dotyczące wszystkich płynów: woda, śnieg, olej, benzyna również krew, a ściślej – krwotoki. Może to być wspomnienie powodzi, ulewnych dreszczów, które zalały pola lub zabudowania. Również zalanie mieszkania z powodu pękniętej rury.

Problemy z nerkami mogą dotyczyć finansów, bo nerki odpowiedzialne są za płyny w organizmie, a pieniądze to symbolicznie woda, mówi się np., że gotówka płynie.

Wszelkie przypadki utonięcia, topienia się. Może to być konflikt osoby niepływającej – nie umiem pływać, boję się wody.

  1. Konflikt alkoholowy

Przykładem może być rodzina, w której mężczyzna jest alkoholikiem. Tyranizuje po alkoholu żonę i dzieci. Po rozwodzie, wyprowadzka i ulga. Nareszcie spokój i bezpieczeństwo. Nastąpiło praktyczne rozwiązanie konfliktu. Po dwóch miesiącach u kobiety nastąpiło zapalenie kłębuszków nerwowych. Alkoholizm męża był przeżywany nieświadomie jako konflikt związany z płynem (alkohol = płyn).

  1. Konflikt związany z moczem - wydalam zbyt mało lub zbyt dużo, lęk spowodowany kolorem moczu, białko w moczu itp., mętny mocz.
  2.  
  3. Utrata wartości związana z nerkami - konflikt związany z niewydolnością nerek. Lęk przed uszkodzeniami (spowodowanymi np. nefropatią cukrzycową).

Nerki to również relacje w rodzinie. Dotyczą przepływu życia (symbolicznie - życie płynie). Reagują, gdy czujemy się osamotnieni np. po rozstaniu, po wyprowadzce do nowego miasta, ale również wtedy, gdy czujemy się, że sami musimy podejmować decyzje.

Przy kłębuszkach występuje także konflikt polegający na kurczowym trzymaniu się swoich przekonań.

W aktywnej fazie konfliktu następuje zanik komórek i spowolnienie funkcji kłębuszków nerkowych i kanalików nerkowych. W fazie zdrowienia najpierw następuje przyrost komórek i ponowne wypełnienie martwicy miąższu nerek ze stanem zapalnym.

Medycyna naturalna przy zapaleniu kłębuszków nerkowych zaleca picie naparu z mieszanki następujących ziół:

zmieszać po 50 g – liści mącznicy, ziela serdecznika, ziela dziurawca, kory wierzby, liści podbiału, kwiatu bzu czarnego, kwiatostanu kocanki, ziela rdestu ptasiego, kory kaliny koralowej, kłącza perzu i liści brzozy. 1 łyżkę tej mieszanki zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem 10 minut. Pić w pierwszym tygodniu 2 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem, w następnych tygodniach 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.