Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Medycyna upatruje przyczyn w braku ruchu (czyżby małe dzieci mało się ruszały?) i nieprawidłowej postawie, podczas siedzenia. Powstaje pytanie, dlaczego tylko u niektórych dzieci następuje to skrzywienie, podczas gdy zdecydowana większość nie korzysta z ergonomicznych siedzisk?

Czasami skolioza może być taka, że kręgosłup może być trochę skręcony, czasami może mieć nawet kształt litery „s”. Dlatego zwracamy uwagę, w który miejscu kręgosłup jest skręcony.

W Totalnej Biologii uważa się, że jeśli coś dotyczy naszego boku, to ma to związek z rodzeństwem,

  • Stąd głównym konfliktem przy skoliozie jest obniżenie wartości w stosunku do brata lub siostry.

Może być tak, że rodzice wychowując dziecko, porównują je cały czas z braćmi i siostrami. Stąd później pojawia się przekonanie, że jesteśmy gorsi od tej czy innej osoby i ciąle porównujemy się z innymi.

Jakie zdarzenia mogą warunkować skoliozę?

Opisany powyżej konflikt obniżenia wartości spowodowany ciągłym porównywaniem do innych.

Ponadto:

  • Poczucie odrzucenia z powodu przyjścia na świat młodszego rodzeństwa.

Dziecko czuje się opuszczone, prawie nie widuje matki. A jak  chce pomóc przy młodszym braciszku, słyszy: nie dotykaj, bo mu coś zrobisz. Takie zdarzenie może być przyczyną skoliozy, czyli skolioza może się pojawić, kiedy rodzice nadają komuś większe znaczenie niż nam.

  • Konflikt rozdarcia wewnętrznego.

Rodzice planują rozwód i każą dziecku wybierać między mamą a tatą. Nigdy nie wolno prosić dziecko, aby dokonało takiego wyboru. Istniejemy dzięki obojgu rodziców. Jeśli każemy wybierać – warunkujemy schizofrenię. Zdarza się, że po rozwodzie dziecko wychowywane jest przez matkę i dziecko się uczy, jak nienawidzić swojego ojca, ale na pewno jest to duży błąd, kiedy fundujemy dziecku taką emocję.

  • Kolejny konflikt: pozostanie w tym miejscu jest dla mnie zbyt niebezpieczne.

Przykład takiej sytuacji.

8-letnia dziewczynka jest w sypialni. Przychodzi wujek. Dziewczynka myśli: nie chcę, żeby mnie dotknął i wygina się, żeby uniknąć dotyku. Mózg zapisuje skoliozę, tzn. ruch, jaki chcemy wykonać, kiedy chcemy uniknąć dotyku.

Dziewczynka może mieć zajęte ręce, a ktoś dla żartu chce dotknąć jej piersi. Dziewczynka robi unik, wyginając się w pałąk. Takie z pozoru banalne zdarzenia mogą warunkować skoliozę.