Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Złapanie więcej miłości matki, albo złapanie „kęsa”, pożywienia, czego chce w życiu.  Zdarza się to u dzieci, których matki wracają do pracy, lub gdy dziecko zostaje oddane do żłobka, czy przedszkola i traci kontakt z matką. Jest to faza konfliktowa. Zapalenie migdałków jest wzmocnieniem naszego gardła, żeby więcej złapać.

Rozwiązanie: matka musi powiedzieć dziecku „kochanie, mama bardzo cię kocha, ale musi teraz iść do pracy. To jest część życia. Ty dorastasz , wkrótce pójdziesz do szkoły, nawet jak się rozstajemy, to mama ma ciebie cały czas w sercu, a gdy tylko możemy, to znów jesteśmy razem, bo mama bardzo cię kocha.

Inne przykłady:

  • Dziecko idzie po raz pierwszy do szkoły.
  • Matka wyjeżdża, matka idzie do szpitala itp.

Częstym konfliktem jest strach przed utratą części kęsa (np. miłości rodziców) albo jakiejś przyjemności.

  • Jeszcze jest kwestia ataku lub obrony i często jest to związane z jakimś autorytetem, jakąś władzą. Rzecz lub sprawa, którą musimy przełknąć – coś czego nie chcemy lub zostaje nam narzucone. Np. szef obiecuje premię, ale nie daje – nie mogę tego przełknąć. Szef nakazuje nam zostanie w pracy, podczas gdy mieliśmy obiecane wcześniejsze wyjście z pracy.

W przypadku dorosłych, z reguły jest to niemożność przełknięcia kęsa, jakiejś zniewagi, przykrych słów, czyjegoś zachowania. Ważne jest odczute doświadczenie. Jeśli stłumimy w sobie to, co chcielibyśmy wyrazić, wtedy problem zaistnieje. Jeśli jednak będziemy mieli możność wypowiedzenia się, wypowiedzenia tego, co czujemy – konflikt nie będzie.

Przy migdałkach zawsze sprawdzamy co działo się w okresie P/C. Czy matka mogła swobodnie się wypowiedzieć, czy nie musiała tłumić uczuć?