Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Co może wpływać na ból, na zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa? 

Jakiego rodzaju konflikty mogą się do tego przyczyniać?

Obszar szyi (w tym tarczyca) ma powiązanie z takimi uczuciami, jak poczucie winy i niesprawiedliwość, podporządkowanie. Wszystko, co zmusza nas do pochylenia głowy.

Ogólnie kręgosłup szyjny odpowiada za myślenie związane z utratą własnej wartości na skutek w/w zdarzeń. 

Najwyżej położone kręgi C1 i C2 odnoszą się do spadku wartości intelektualnych. 

Być może ktoś kiedyś powiedział nam, że jesteśmy głupi, że niczego nie jesteśmy w stanie zrozumieć. 

Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy jedno z małżonków stara się upokorzyć partnera, wytykając mu nieudolność, brak logicznego myślenia. 

Może to być sytuacja w szkole, gdy wobec całej klasy nauczycielka wyśmieje ucznia. Co wtedy dziecko robi? Opuszcza głowę, rumieni się, czuje się upokorzone. 

Z punktu widzenia biologii (wśród zwierząt) zginanie szyi  lub odsłanianie jest wyrazem uległości i poddania się. 

W niektórych domach dzieciom stawia się wygórowane wymagania i jeśli rodzic nie jest usatysfakcjonowany wynikami  czy to w szkole,  czy w sporcie, często dochodzi do krytyki dziecka, zawstydzania go, porównywania z innymi. Ponieważ zarówno ojciec jak i nauczyciel są autorytetami dla dziecka, dziecko czuje się zawstydzone i pełne winy, że nie  spełniło ich oczekiwań.

Jakie konflikty mogą powodować ból kręgów szyjnych C1 i C 2?

  • Przede wszystkim odczucie, że powinienem być kimś innym, mądrzejszym, choćby dlatego, żeby spełnić czyjeś oczekiwania, żeby zasłużyć na uznanie, na ojcowską miłość.

Środkowe kręgi C3, C4 i C5 odpowiadają przede wszystkim za komunikację. 

To jest problem cichych, spokojnych osób, przeważnie bardzo miłych, zgodnych tzw. „uładzaczy”. Nie chcą nikogo urazić mimo, że spotkała je jawna niesprawiedliwość, muszą się poddać,  ukorzyć, pochylić głowę.

  • Częstym konfliktem jest obniżone poczucie własnej wartości dotyczące wartości o podłożu moralnym. 

Poczucie, że komuś nie pomogliśmy.  Widok czegoś co powoduje nasze głębokie odczucie braku możliwości pomocy. Mogą to być nawet relacje w TV, które mocno przeżywamy czy filmy, że ktoś krzywdzi kogoś słabszego czy bezbronnego.

  • Kolejnym konfliktem może być utrata wewnętrznego spokoju, po bardzo poważnej kłótni.

To się wiąże z konfliktem zranienia, gdy rozmawiamy osobą i zauważamy, że nas nie słucha. Możemy mieć odczucie, że nic dla tej osoby nie znaczymy, a tym samym jesteśmy niewiele warci. Takie odczucie braku uwagi, może spowodować zmiany w tych kręgach.

I najniżej położone kręgi szyjne - C6 i C7 . 

Gdy są w nich zmiany lub gdy odczuwamy ból, warto sprawdzić sytuacje, w których osoba poczuła, że potraktowano ją niesprawiedliwie.

Tarczyca to jest dokładnie poziom szyi. I słowo kluczowe, aby uzdrowić tarczycę, to jest niesprawiedliwość. Wielką niesprawiedliwością jest urodzenie dziecka nie takiej płci, jakiej oczekiwano. Konsekwencją tego może być program, że nigdy nie będzie w stanie spełnić tego, czego się od niego oczekuje. Wszelkie  sytuacje, w których dziecko odczuło, że zostało niesprawiedliwie ocenione, ukarane mogą być konfliktem zarówno chorób tarczycy jak i problemów z kręgami szyjnymi.

Odkrycie konfliktu programującego chorobę jest niezwykle trudne i zazwyczaj sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Podczas konsultacji odkrywamy zdarzenia, które zostały zapomniane, a które mogą mieć znaczenie i umożliwić powrót do zdrowia.