Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Kluczowym konfliktami jaskry są: przybliżyć coś i zamartwianie się o przyszłość.

Co to jest jaskra? 

Mózg wysyła sygnał, żeby było powiększone ciśnienie w oku, więcej płynu i tworzy się taki większy efekt szkła powiększającego. Jeżeli przełożymy to na nasze życie, to jeśli ktoś martwi się o swoją przyszłość, chce poznać, co się wydarzy, to co dzieje się w tym momencie ? Patrzy do przodu, ale jest tutaj. Jeżeli cały czas ta osoba się tym zajmuje, w tym momencie mózg przybliża nam tę przyszłość poprzez jaskrę (symbolicznie - szkło powiększające). 

Ciekawostka: 

Analitycy ryzyka w firmach ubezpieczeniowych narażeni są na jaskrę bardziej niż inni ludzie. Zajmują się oni analizą ryzyka w  przyszłości i na tej podstawie obliczają wysokość składki klienta. Patrzą w przyszłość, ale są tutaj. 

Konflikty jaskry: 

  • Chce być przy kimś blisko, ale nie jest to w tej chwili możliwe. Chcę zmniejszyć dystans między mną, a osobą, którą bardzo kocham. 

Np. jesteśmy z kimś, kogo bardzo kochamy, na lotnisku. Żegnamy się i ta nasza ukochana osoba już jest w samolocie. Gdzie chcielibyśmy być w tej chwili? Oczywiście razem z nią w samolocie. I to jest właśnie ten konflikt jaskry: przybliżyć coś.

Drugim przykładem może być odczucie matki, której dziecko po porodzie jest w inkubatorze. Dziecko jest w głębi sali, a ona może tylko popatrzeć przez szybę. Czego pragnie matka? Co czuje w tej chwili, co chciałaby zrobić? Wziąć to dziecko, przytulić i być blisko przy nim. 

  • Patrzę do przodu, ale jestem tutaj. Chcę przybliżyć, przyszłość,  chcę poznać, co się wydarzy. Co mnie w tym momencie najbardziej martwi, czego się obawiam?
  • Chcę jak najszybciej osiągnąć mój cel, więc muszę mieć szkło powiększające, żeby się do niego zbliżyć. A jaskra jest doskonałym rozwiązaniem mózgu, aby ten cel przybliżyć.

Znalezienie konfliktu jest kluczowe dla poprawy tego schorzenia.