Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

 Z punktu widzenia Totalnej biologii te przyczyny są skutkiem następujących konfliktów:

  • Konflikt: rodzina odbiega od norm – zanik śluzówki macicy. Występuje wówczas brak hormonów żeńskich.
  • Konflikt związany z ciągłym przeszkadzaniem. Kobieta jest świadkiem bicia dziecka przez sąsiada - może wystąpić niedrożność jajowodów.
  • konflikt niskiej samooceny kobiecości – zanik jajników
  • Konflikty związane ze strefami posiadania płciowego.
  • Konflikt frustracji dopasowania.

Przykładem konfliktu frustracji dopasowania może być kobieta typu „sex bomba”. Mężczyzna nie jest w stanie zobaczyć w niej, matki swoich dzieci. U kobiety i mężczyzny zmieniają się pH, które wzajemnie się znoszą.

Przykładem takiej sytuacji może być pewna para, z którą byłam zaprzyjaźniona. Przez wiele lat starali się o dziecko i wzajemnie się obwiniali, co doprowadziło  do ich rozstania. Wkrótce po rozstaniu oboje weszli w nowe związki i niemal równocześnie urodziły im się dzieci.

Przy bezpłodności duże znaczenie mają:

  • Płciowe konflikty terytorialne (konflikty przerażenia, separacji, konflikt użalania się, odgrodzenia czy odcięcia się od kogoś, kto zagraża mojemu gniazdu). Są związane ze spadkiem hormonów płciowych i mogą prowadzić zarówno do bezpłodności jak i poronień.
  • Konflikt braku pieniędzy. Zagrożony chleb codzienny. Wiele kobiet stało się niepłodnymi, po wzięciu kredytu. Są to konflikty długu i zobowiązań  oraz  „kęsa żywiciela”.

Nie jestem w stanie utrzymać wyżywić najbliższych. Nie potrafię o nich zadbać.

Dopóki sytuacja się nie unormuje, a poziom prolaktyny nie wróci do normy, kobieta nie może zajść w ciążę.

  • Konflikt „kęsa nieczystości płciowej” (damsko-męski konflikt „plugastwa”). Uderza on w błonę śluzową macicy i jajowodów i tam wywołuje zmiany. Dopóki kobieta zamartwia się tym, co zrobił jej partner (zdrady, krzywdy seksualne) i postrzega je jako obrzydliwe, dopóty konflikt ten będzie wywoływał przyrost błony śluzowej macicy lub jajowodów, skutkiem czego komórka jajowa nie będzie w stanie przedostać się przez jajowód i spotkać się  z plemnikiem.
  • Konflikt przynależności - „chciałabym, żeby ten facet został moim mężem”.

Chciałabym być z tym facetem, mieć z nim dzieci, ale on mnie nie chce, odrzucił mnie. Wtedy również pojawia się czasowa bezpłodność lub dochodzi do poronienia.

  • Obniżenie poczucia własnej wartości dotyczące kobiecości, które przekłada się na problemy hormonalne. Jeżeli kobieta jest niedowartościowana i czuje się przegrana, wówczas w aktywnym okresie konfliktu, tkanka jajników ulega atrofii i w konsekwencji następuje spadek kobiecych hormonów, co wiąże się z brakiem zainteresowania płcią przeciwną.
  • Konflikt żałoby. Spadek hormonów jest również wywołany przez konflikt utraty kochanej, bliskiej osoby i obniżenie poczucia wartości wynikłe z tej straty (bez niego życie jest nic nie warte). Aby poziom hormonów wrócił do normy, kobieta musi zakończyć żałobę i wtedy będzie w stanie zajść w ciążę.
  • Konflikt tożsamości i decyzyjności. Nie wiem, gdzie jest moje miejsce, kogo mam słuchać, komu ufać? Dylemat: powinnam zostać, czy odejść. Również tutaj dochodzi do spadku hormonów.
  • Konflikt granicy gniazda - ktoś w moim gnieździe jest niepożądany. Często to się zdarza, gdy teściowa jest częstym gościem i ingeruje we wszystkie sprawy małżeństwa. Jeszcze głębszy konflikt jest wtedy, gdy młodzi zamieszkują wspólnie z teściową w jej domu. W jednym gnieździe nie może być dwóch samic alpha. Z reguły po wyprowadzeniu się z domu teściowej bardzo szybko pojawia się ciąża.
  • Program specjalny przysadkowy - przysadka to bardzo malutki organ, ale dyryguje całym układem hormonalnym.

Wszystkie te konflikty wpływają na poziom hormonów. Sprawiają, że kobieta na chwilę staje się męska i bezpłodna.