Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Najczęściej jest to moment rozłąki, zerwanie kontaktu z kimś, kto był nam szczególnie bliski. Mózg, aby zmniejszyć cierpienie sprawia, że skóra staje się mniej wrażliwa. Równocześnie mogą pojawić się problemy z pamięcią krótkotrwałą, aby takiej osobie, która doświadczyła konfliktu rozłąki, łatwiej było zapomnieć o tym zdarzeniu. 

Rozłąka może dotyczyć kogoś z rodziny, przyjaciół, ale również miejsca (np. zmiana miejsca zamieszkania, chęć lub niechęć zmiany pracy).

Jeśli patrzymy na kogoś, kto atopowe zapalenie  skóry, możemy zastanowić się jak to się dzieje, że mózg coś takiego wytwarza jako mechanizm umożliwiający przeżycie. I zastanawiamy się co takiego ta osoba przeżyła, że akurat  takie zmiany były rozwiązaniem dla mózgu. Jeśli to schorzenie dotyka małego dziecka, sprawdzamy przede wszystkim co przeżywała matka w okresie P/C, gdy nosiła to dziecko w swoim łonie.

Jeśli matka będąc w ciąży przeżyła oddzielenie, rozłąkę, to odczucie zostało zapisane przez mózg zarówno w jej  podświadomości jak i dziecka na zawsze i będzie to miało wpływ na skórę. 

Dlaczego na skórę?

Bo jeżeli ktoś jest blisko nas, możemy go dotknąć, być z nim w bliskim kontakcie. Ten dotyk tracimy w momencie rozstania. Jest to uczucie „zerwania kontaktu ze skórą”. 

Zauważalne zmiany na skórze takie jak przewlekły stan zapalny, uporczywe swędzenie diagnozowane jako AZS pojawiają się w fazie naprawczej, gdy poczujemy, że odzyskaliśmy kontakt. 

Czyli mówiąc ogólnie, zarówno egzema jak i atopowe zapalenie skóry są oznaką fazy naprawczej prostego konfliktu oddzielenia, z tym,  że przy AZS jest to rozwiązanie konfliktu oddzielenia w kontekście odległości. 

W zależności od tego czy była to rozłąka, której nie chcieliśmy doświadczyć, czy taka, której pragnęliśmy, zmiany na skórze uwidocznią się w określonych miejscach.

Wszystkie zewnętrzne partie ciała zostają dotknięte w chwili, gdy nastąpiła rozłąka, której pragnęliśmy. Są to np. łokcie, kolana, zewnętrzna strona dłoni, ud, podudzi czy ramion. Natomiast przy rozłące, z którą nie możemy się pogodzić, zmiany dotykają miejsc, w których czujemy się oderwani od ciała bliskiej osoby. Są to: wewnętrzna strona rąk, dłoni, ud, pachwiny, szyja, klatka piersiowa, brzuch.

Tak, jak wcześniej napisałam, objawy towarzyszące AZS występują po rozwiązaniu konfliktu. 

Dlatego warto łagodzić symptomy na wszelkie możliwe sposoby. Miejsca łuszczące się smarujemy wazeliną. Do kąpieli można wsypać parę łyżek płatków owsianych , które doskonale zmiękczają skórę. Świąd zlikwiduje natomiast kąpiel w galaretce z siemienia lnianego lub krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Jeśli objawy nie ustępują, tzn., że konflikt nie został rozwiązany. Jeśli powracają, konflikt uruchamia się cyklicznie i ciągle w fazie naprawczej występują objawy. Wtedy koniecznie trzeba znaleźć pierwszy konflikt , który uruchamia program.

Żeby zainicjować proces zdrowienia, na sesji pomagam klientowi odtworzyć głębokie odczucie, które wystąpiło w czasie traumatycznego zdarzenia w przeszłości, a które to zaprogramowało chorobę.