Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Ktoś może powiedzieć, że to bzdura, że ja na pewno nie chcę być gruba. Tak, ale to nasz mózg podejmuje decyzję i on sprawia, że mamy więcej tłuszczu w różnych miejscach naszego ciała. Teraz powstaje pytanie, dlaczego mózg tak uważa i dlaczego sprawia, że mamy nadwagę. Mózg pomaga nam, bo chce nas chronić. Ponieważ tłuszcz stanowi ochronę; np. tłuszcz chroni przed zmarznięciem (wspomnienia rodowe zamarznięcia), ponieważ tłuszcz to bufor (chronimy siebie lub dziecko), ponieważ tłuszcz jest lekki (wspomnienie utonięcia w rodzie). Mózg na drodze ewolucji nie zdążył przystosować się do czasów, w których żyjemy i działa wg wzorca, który był wcześniej przydatny.

Według Totalnej Biologii u podłoża nadwagi leżą dwie emocje: porzucenie i bycie w trybie walki.

Nadwaga to jest męski konflikt porzucenia (walka) – prawa półkula. Osoby, które w obliczu agresji gotowe są stawić czoła, zaczynają przybierać na wadze. Z obserwacji wynika, że w krajach które nie są inwazyjne, nie atakują innych, ludzie nie mają problemów z nadwagą, natomiast np. USA atakuje inne kraje, ponadto panuje u nich paranoja, że ktoś ich zaatakuje. W Polsce ostatnio również zwiększyła się liczba ludzi otyłych i ma to związek z obecną sytuacją.

Najlepszym sposobem, aby wyeliminować nadwagę jest przejście w tryb żeński i stanie się bardziej kobiecą.Cokolwiek dla ciebie znaczy to, że jesteś bardziej kobieca. Może zmiana garderoby na bardziej kobiecą, a może zaprzestanie walki, czy to w pracy, czy w domu. Tak naprawdę będzie się to wiązało z tym, aby za wszelką cenę unikać walki z partnerem. Niekoniecznie muszę się z nim zgadzać, ale warto odpuścić, żeby tylko uniknąć tego trybu walki.Jeśli jestem kobieca, to aktywność jest w lewej półkuli, która wyłącza program nadwagi. Jeżeli rzeczywiście staram się wyeliminować parę kilogramów nadwagi szukam w jakich obszarach jestem w trybie walki, gdzie jestem zbyt męska. Nadwaga u kobiet pojawia się, gdy chcą równouprawnienia, chcę być na równi z mężczyzną. Ale to nie działa, bo nigdy równi nie będziemy. Jesteśmy uzupełnieniem.

Żeńskim trybem będzie ucieczka, ale wtedy chcemy być mniejsi, żeby wróg nas nie zauważył i chudniemy.

Jakie główne konflikty mogą programować nadwagę?

  1. Porzucenie - jest to porzucenie przeważnie przez matkę. Jak będę duży i gruby, to rodzice na pewno mnie zauważą.

Nie mam matki, nie mam pożywienia. Sprawdzamy jaka była relacja z matką? Jak mama mnie karmiła i w jaki sposób nastąpiło odstawienie od piersi. Dla mózgu jest to informacja, że zostałem porzucony i zdany na łaskę drapieżnika. Jestem za mały, może mnie ktoś zaatakować.

Jak ktoś jest zakochany i bardzo potrzebuje bliskości tej osoby, to bez niej ma wrażenie, że umiera. Co może zrobić mózg, jeżeli ta osoba odchodzi? Mózg utrzymuje tę osobę poprzez wagę. To jest część tej nadwagi, którą mamy. Może to być w formie nadwagi albo chronicznego zaparcia. Czyli próbuję zatrzymać tę osobę we mnie.

  • Pewną formą porzucenia jest czekanie na dobre, ciepłe słowo.

Ciągle byłam krytykowana. Jak byłam dzieckiem, przez rodziców, jak wyszłam za mąż przez męża. Od dawna nie usłyszałam od partnera „dziękuję ci kochanie”. Nigdy pochwały, tylko krytyczne uwagi, a ja tak czekam, żeby wreszcie ktoś docenił mój wysiłek.

Aby rozwiązać konflikt porzucenia,  musimy zrobić listę osób, które bardzo kochamy, których nie ma, które odeszły, a za którymi bardzo tęsknimy. Czyli wszystkie rozstania, separacje, rozwody. Czasami jest to dobry przyjaciel, przyjaciółka, z którą dobrze się czuliśmy, lub ukochany zwierzak, o którym nie możemy zapomnieć.

  1. Konflikt lustra – „nie lubię siebie”, „jestem gruba”.

Konflikt estetyczny polega na tym, jak siebie postrzegam, kiedy widzę siebie w lustrze. Osoba taka po wyjściu na ulicę sądzi, że wszyscy się na nią patrzą i oceniają ją. Jest pewna, że wszyscy widzą ją taką, jak ona sama postrzega się w lustrze. Jeżeli osoba przeglądająca się w lustrze akceptuje swój wygląd, to nie ma problemu, ale jeśli to jest wstrząsający widok, to każde spojrzenie powoduje niemal natychmiast przyrost wagi w postaci kilku gramów. Pamiętajmy, że jeśli nie akceptujemy swojego ciała, waga i lustro nie są naszymi sprzymierzeńcami.

Rada: muszę czuć się zadowolony z tego jak wyglądam, w pełni siebie akceptować. To jest pakt, jaki musimy ze sobą zawrzeć, jeśli chcemy wyeliminować nadwagę. Bywa ciężko, ale to nie podlega negocjacji z samym sobą. Albo siebie akceptujemy, albo nie. Muszę lubić siebie takiego, jakim jestem.

  1. Niestrawialny brak – brak, z którym nie mogę się pogodzić.

Czasami może to być odejście partnera, którego kobieta bardzo kochała, może to być ukochane zwierzę, poronienie, aborcja, śmierć ukochanego rodzica, nawet utrata pracy.

Mówiąc o braku, którego nie mogę strawić, mówimy jednocześnie o żołądku. Bo słowo kluczowe dla żołądka to jest nieporozumienie, brak zrozumienia. Wszystkie osoby, które mają nadwagę, nawet niewielką, powinni poszukać jakiejś sytuacji z życia, w której nie czują się zrozumiani.

  1. Tłuszcz – brak ochrony, chce chronić kogoś, albo siebie. Tłuszcz daje ciepło, izoluje mnie – wspomnienie zimna (obozy, gułagi), tłuszcz lepiej unosi się na wodzie - wspomnienie topienia się w dzieciństwie lub w klanie.

Tłuszcz z punktu widzenia biologii jest ważny, bo daje nam ochronę, daje ciepło. Jak jesteśmy dziećmi, to mózg zrobi wszystko, abyśmy dorastali. A gdy jesteśmy dorośli, to w jaki sposób mózg może wpływać na strukturę naszego ciała ? Poprzez tłuszcz. Nic nam nie urośnie, więc mózg może jedynie oddziaływać na ciało właśnie poprzez tłuszcz.

Tłuszcz spełnia wiele funkcji:

  • ochrona przed atakiem (ktoś nam groził nożem, matka w momencie porodu miała nacięcie krocza). Gdy metal atakuje ciało, to jest to program, aby przybrać na wadze,
  • ochrona przed zimnem, tłuszcz daje ciepło (doświadczenie związane z zamarznięciem, z zimnem),
  • migracja, ktoś był zesłany do gułagu, przeżycia związane z ludobójstwem,
  • rezerwa, zapasy przed migracją, (ale może to być strata na giełdzie, przodek, który przeżył bankructwo, ktoś, kto uprawiał hazard i przegrał cały majątek),
  • doświadczenia związane z unoszeniem się na wodzie, albo topieniem się; każdy wypadek związany z wodą, jakiś przodek, który popłynął statkiem do Ameryki,

Tłuszcz stanowi bufor pomiędzy rodzicami. Rodzice się kłócą, dziecko stara się ich pogodzić.

  1. Konflikt tożsamości - kim byłam, co znaczyłam dla mojej matki, dla mojego ojca? Nie mogę pogodzić się z tym, że kogoś, coś utraciłem.

Co najbardziej determinuje naszą tożsamość?  Zwykle jest to, w jaki sposób rodzice akceptują nas w swoim życiu. Pierwsze poczucie tożsamości, to jest oczywiście moment, kiedy doszło do naszego poczęcia, ale tak naprawdę jest to moment, kiedy matka orientuje się, że jest w ciąży. Jeśli reakcją będzie radość, wtedy tożsamość będzie fantastyczna, a jeśli będzie to niezadowolenie, strach, to tożsamość takiego dziecka będzie bardzo zła (gówno) – konflikt odbytu.

  1. Konflikt związany z odczuciem: „Mam Cię dosyć!”

Może to być również:

  • Cierpię z tego powodu, że nie mam dobrej komunikacji z mężem.

Albo zaakceptuję taką sytuację i przestanę walczyć, albo rozwiążę konflikt w sposób praktyczny, czyli rozstanę się z partnerem. Aby być zdrową, muszę zacząć być sobą, wyrażać siebie i bronić swojej niezależności. Nie mogę udawać, że jest wszystko w porządku, gdy cierpię w milczeniu.

Przy nadwadze jest wiele konfliktów, które należy po kolei przerobić. W dotarciu do nich może pomóc tylko druga osoba i dlatego w czasie konsultacji naprowadzam klienta po kolei na występujące w jej rodzie zdarzenia i pomagam odnaleźć związek z problemem nadwagi.